niedziela, 29 listopada 2009

Powrót do przeszłości

<-- Źródło: Mapa Karpowicza udostępniona na  http://lenrock.org/mapa/

Przysłano na maila informację o ciekawej stronie http://lenrock.org/mapa/ gdzie m. inn. można obejrzeć mapę Warszawy z 1930 roku autorstwa wytwórni Map Karpowicz. Mapa jest niesamowicie dokładna w skali 1:125 000 (1 cm =1250 m) , w olbrzymiej rozdzielczości i "waży" w całości ponad 38 MB. Tu pozwalam sobie pokazać Państwu "nasz" kawałek Warszawy. Proszę zwrócić uwagę jak bardzo przez ostatnie 80 lat zmniejszyła się powierzchnia Jeziorka porównując tą mapkę z aktualną mapką wygenerowaną przez serwis Zumi.pl

Czytających bloga temat najwyraźniej zaintrygował, bo otrzymaliśmy kolejnego maila z bardzo ciekawym serwisem http://www.mapa.um.warszawa.pl/mapa/Mapa.aspx?service=Historical . Obszar Jeziorka Czerniakowskiego widać tutaj. Klikając odpowiednie zakładki (Ortomapy dla kolejnych dostępnych lat) można łatwo porównać wygląd tego terenu. Różnica między rokiem 1945 i 2008 jest po prostu kolosalna.Widać też, że proces zanikania tafli wody ewidentnie przyspieszył - pomiędzy  latami 2005 a 2008 jest ogromna różnica w powierzchni Jeziorka Czerniakowskiego od strony Trasy Siekierkowskiej.  Z tych zdjęć wynika, że Jeziorko od strony północnej już teraz wysycha. Jeśli zamiast ratowania tego terenu zacznie się odwadnianie sąsiednich działek to jak widać istnieje naprawdę uzasadniona obawa, że za parę lat kolejne zdjęcia mogą pokazywać tylko piaszczysty ślad po dawnym rezerwacie.  
Przeglądając archiwa dokumentów Urzędu Miasta st. Warszawy wpadł mi "pod klawiaturę" dokument
Uchwała Nr LXXXIV/2862/2006 Rady miasta stołecznego Warszawy z dnia 26 października 2006 roku
w sprawie przystąpienia do sporządzenia dwóch miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego Sadyby w okolicach Jeziorka Czerniakowskiego
Mimo wszystko warto przeczytać, żeby zobaczyć że "miało być tak pięknie". Po 3 latach, 10 września 2009  ponownie pojawiło się Ogłoszenie o przystąpieniu do sporządzania PZP Miasta-Ogrodu Sadyby... 23 listopada 2009 wyłożono PZP Sadyby Północnej. PZP dla Czerniakowa Południowego i Jeziorka Czerniakowskiego na stronie serwisu BIP Warszawy nadal próżno szukać.Na komentarz jakoś zabrakło mi pomysłu więc zamiast tego będzie dowcip.
Na granicy rozmawia Copperfield z celnikiem:
- Widzisz ten wagon? - pyta Copperfield.
- Ano widzę - odpowiada celnik.
- To przyglądaj mu się uważnie - mówi David, podchodząc jednocześnie do wagonu, nakrywa go wielką płachtą, unosi to do góry, a po chwili wagon znika...
- Niezłe - mówi celnik. - A widzisz ten pociąg? To lokomotywa ciągnąca 10 wagonów nielegalnego spirytusu. A teraz popatrz, to jest pieczątka, chucham, przybijam i teraz to jest pociąg z zielonym groszkiem!

A teraz zagadka: co mają ze sobą wspólnego ten pociąg i Jeziorko Czerniakowskie?
Jeśli macie Państwo gdzieś w prywatnych albumach zdjęcia Osiedla Bernardyńska i Jeziorka Czerniakowskiego z dawnych lat (a już prawdziwym rarytasem byłyby zdjęcia z lat 80tych) i zechcielibyście się Państwo nimi podzielić i udostępnić je na blogu, proszę o kontakt. Jesteśmy w stanie nawet je samodzielnie zeskanować.
W odpowiedzi na prośbę przyszło m. inn. takie zdjęcie jeziorka z lat 90tych. Panu M.B. serdecznie dziękujemy.

Mam nadzieję, że teraz już nikt nie zapyta "skąd te bezpodstawne podejrzenia że coś się może stać Jeziorku" ani nie powie, że "nie wie o co chodzi mieszkańcom". Czy tego typu (a choćby i te, bo serwis jak widać z linka powyżej należy do Urzędu Miasta Warszawy) materiały były brane pod uwagę przez ludzi przygotowujących ekspertyzy hydrogeologiczne? Jak się do tego mają wspomniane podczas programu TVN Warszawa z dn. 10.11.2009 r wypowiedzi, że mogą wystąpić "zmiany o co najwyżej +-2 cm" ?

3 komentarze:

  1. Fantastyczna ta mapa, na stronie UM. Widać jak na dłoni,że północny koniec jeziorka cofnął się o około 400 metrów. Widać też, że jeziorko było dużo szersze niż obecnie.

    OdpowiedzUsuń
  2. W którymś numerze M6 z 2008 roku był kolorowy dodatek ze zdjęciami z okazji 50-lecia MSM Energetyka. Było tam ciekawe czarno-białe zdjęcie z bardzo wczesnego okresu Osiedla Bernardyńska. Nazywało się chyba "krówki i maluszki" ... To co się pasło na trawnikach i to co stało zaparkowane na ulicy. Może ktoś jeszcze ma ten dodatek, albo można poprosić spółdzielnię o umieszczenie go na stronie: www.msmenergetyka.pl/files/m6.htm

    OdpowiedzUsuń

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami osób czytających bloga. Dane komputera z którego wysyłany jest komentarz są logowane. Autor bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii osób trzecich.
Komentarze zawierające słowa uznane powszechnie za wulgarne będą usuwane. Tak samo usuwane będą komentarze w stylu "chata".Jeśli ktoś posiada informację która jest ważna i sprawdzona ale trudno ją zweryfikować, powinien przysłać ją w formie maila na adres kontaktowy bloga podany w prawej górnej części strony głównej bloga. Komentarze propagujące ewidentnie nieprawdziwe informacje (anonimowe "rewelacje" nie poparte linkami lub innym weryfikowalnym źródłem), jak również wypowiedzi nie związane z tematyką bloga również będą usuwane.

Zasady komentowania treści bloga

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami osób czytających bloga. Autor bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii osób trzecich.
Komentarze zawierające słowa uznane powszechnie za wulgarne będą usuwane. Tak samo usuwane będą komentarze w stylu "chata" oraz komentarze propagujące ewidentnie nieprawdziwe informacje jak również wypowiedzi nie związane z tematyką bloga.

Wyszukiwarka (w blogu i odnośnikach)

Zasady bloga, ograniczenia odpowiedzialności, ochrona prywatności i ochrona praw autorskich

Autorem bloga jest na chwilę obecną grupa osób połączonych ideą ochrony Osiedla Bernardyńska oraz otaczającej go przyrody, a w szczególności rezerwatu Jeziorka Czerniakowskiego. Blog ten powstał z inicjatywy społecznej, nie stanowi jednak stowarzyszenia, w szczególności nie posiada osobowości prawnej. Blog nie jest czasopismem elektronicznym więc nie posiada redakcji.
Na blogu umieszczane są informacje i komentarze dotyczące spraw mogących mieć mniej lub bardziej znaczący wpływ na życie społeczności Osiedla Bernardyńska w Warszawie. Blog nie był, nie jest i nigdy nie będzie skierowany przeciwko jakiejkolwiek konkretnej osobie, firmie, partii politycznej, organizacji itd. Blog jako taki nie popiera żadnej opcji politycznej.

Autor bloga oświadcza, że :
1. Linki, przypisy i cytaty użyte w tym blogu pochodzą z powszechnie dostępnych publikacji elektronicznych, aktów prawnych, komunikatów, pism i uchwał i stanowią własność i odpowiedzialność właściwych dla ich publikacji/powstania podmiotów w kontekście kodeksu cywilnego, prawa prasowego oraz odpowiednich ustaw o ochronie własności intelektualnej. Każdorazowe powołanie się w tym blogu na daną publikację zewnętrzną jest wyraźnie zaznaczone z podaniem nazwy źródła i linku lub przypisu do tekstu lub materiału źródłowego aktualnego na chwilę umieszczania danej informacji na blogu.
Autor nie ponosi odpowiedzialności za treść, nie weryfikuje osobiście tego typu cytowanych materiałów.
2. Dokładana jest wszelka możliwa staranność, aby umieszczane informacje były sprawdzone i rzetelne.
Jednakże z powodu ograniczeń w dostępie do informacji oraz często trudno weryfikowalnych źródeł nie zawsze jest to możliwe. Podając odnośniki do informacji zewnętrznych Autor w dobrej wierze zakłada, że zostały zweryfikowane przez podmiot publikujący/wydający. Uzyskując informacje w drodze ustnej lub email (np. od mieszkańców itp.) Autor dokłada wszelkiej staranności, żeby je spróbować zweryfikować. Autor dodatkowo wyraża swoje subiektywne oceny, opinie i komentarze na tematy i do materiałów które umieszcza i na które powołuje się w blogu mając do tego prawo na podstawie art. 10 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Tym niemniej, jeśli z jakiegoś powodu umieszczona informacja nie odpowiadała stanowi faktycznemu w momencie umieszczenia na blogu lub materiał źródłowy informacji zewnętrznej został skutecznie zakwestionowany na drodze prawnej Autor zobowiązuje się do jej usunięcia/skorygowania bez zbędnej zwłoki, jeśli tylko zostanie o tym fakcie skutecznie powiadomiony (wraz z uzasadnieniem). Podawane informacje są weryfikowane co do aktualności i dostępności źródeł na dzień dokonania wpisu i zgodnie z formułą bloga (zachowana chronologia wydarzeń) nie muszą być modyfikowane wstecznie. Uzupełnienie/doprecyzowanie informacji, której treść uległa zmianie na skutek upływu czasu i nowych wydarzeń, w kolejnym wpisie jest uznawane za działanie wystarczające.
3. Jednocześnie Autor dokłada wszelkich starań, żeby zapewnić osobom przysyłającym materiały do umieszczenia na blogu anonimowość.
4. Autor nie ponosi odpowiedzialności za działalność osób czytających tego bloga, w szczególności za propagowanie treści tego bloga w innych mediach (tradycyjnych i elektronicznych) o ile sam osobiście nie jest odpowiedzialny za ich przekazanie w/w mediom. Jednocześnie Autor zwraca się z prośbą o nie propagowanie treści tego bloga, adresu www, linków RSS itp w sposób naruszający zarówno dobre obyczaje jak i Netykietę czy regulaminy poszczególnych mediów elektronicznych (portali, grup i forów dyskusyjnych itp.)
5. Autor nie ponosi również odpowiedzialności za treść komentarzy osób czytających bloga, jednakże w miarę możliwości dokłada wszelkich starań aby te komentarze spełniały standardy kultury wypowiedzi oraz nie zawierały treści wulgarnych. Blog ma status ograniczonej moderacji (wyłącznie komentarze do starszych postów), dlatego może się zdarzyć, że komentarz o niedozwolonej treści będzie usunięty z pewnym opóźnieniem.