środa, 11 listopada 2009

Kto pisze opinie dla inwestorów?

Podczas ostatniego reportażu o inwestycji Marvipolu nad Jeziorkiem Czerniakowskim wielokrotnie usłyszeliśmy o tym, że firma ma wszelkie pozwolenia i opinie ekspertów. Chcąc się dowiedzieć jakie zasady i procedury obowiązują w takich przypadkach oraz jak to faktycznie wygląda w Warszawie zadano pytanie nieocenionemu Google. Wyniki okazały się dość ... zaskakujące, żeby nie powiedzieć niepokojące. Poniżej fragment znalezionego w ten sposób artykułu "Konserwator przeciw zabytkom, czyli kim jest prof. Andrzej Kadłuczka" z Gazety Wyborczej. Sprawa jest związana m.inn. z  inwestycją przy Wiatracznej. Całość znajduje się pod tym adresem: http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,34889,3192858.html


"W Warszawie jak z rękawa przygotowuje na zlecenie inwestorów ekspertyzy zabytków, skazując je na zagładę. W Krakowie wzburzył opinię publiczną takimi realizacjami jak kiczowaty hotel Sheraton obok Wawelu czy przebudowa płyty Rynku Głównego (...). Do wielu jego ważnych funkcji i tytułów ostatnio przybył jeszcze jeden nadany przez warszawskich społeczników: Niszczyciel Zabytków 2006. To podpis prof. Kadłuczki znalazł się pod opinią dopuszczającą rozbiórkę ceglanych zabudowań fabryczki na Grochowie. (...).
Przedwojenne budynki zakładu blach perforowanych Sito przy ul. Wiatracznej 15 były jednymi z ciekawszych obiektów poprzemysłowych na Grochowie, które z powodzeniem można było włączyć w planowaną w tym miejscu nową zabudowę. Na ich zburzenie nie chcieli się zgodzić ani stołeczny konserwator zabytków, ani naczelny architekt miasta. 


Wtedy do akcji wkroczył prof. Andrzej Kadłuczka. Na zlecenie inwestora - firmy Marvipol - napisał opinię, która deprecjonuje fabryczkę i popiera plany zrównania jej z ziemią. Z tą opinią inwestor poszedł do ustępującego wojewody Leszka Mizielińskiego (SLD) i dostał pozwolenie na rozbiórkę. W połowie stycznia fabryczkę rozjechał koparką. Pod opinią dla Marvipolu prof. Kadłuczka przybił pieczątkę rzeczoznawcy ministra kultury. Choć rzeczywiście nim jest, tego robić mu nie wolno. Zlecenia prywatnych firm może wykonywać prywatnie, a nie jako ekspert ministra.

- Takie działanie jest niedopuszczalne - podkreśla Tomasz Merta, wiceminister kultury, zarazem generalny konserwator zabytków.

Sam profesor odmówił komentarza. - Wszystko, co miałem do powiedzenia, napisałem w opinii - mówi.

To niejedyna kontrowersyjna ekspertyza dotycząca warszawskich zabytków, którą Andrzej Kadłuczka napisał na zlecenie inwestorów. Podważył wartość stuletniej kamienicy w Alejach Jerozolimskich 63, by firma Tomasza Gudzowatego mogła ją rozebrać i zastąpić nowym budynkiem "ubranym" w atrapy starych elewacji. Wczytując się w jego opinię, łatwo dojść do wniosku, że została sporządzona na kolanie, a większości tekstów źródłowych, o których mowa w tekście, profesor nie widział na oczy. W opracowaniu roi się od przekręconych nazwisk. Co gorsza, opina nie uwzględnia specyfiki Warszawy, stopnia zachowania budynku, wreszcie samej wartości architektury kamienicy będącej częścią wyjątkowo cennego zespołu budynków wzdłuż Alej Jerozolimskich od Emilii Plater po Hotel Polonia.


- Tak doskonałych fachowców jak prof. Kadłuczka jest w Polsce tylko kilku - twierdzi Jerzy Krogulec, prezes firmy Warimpex Polska, dla której Kadłuczka oceniał wartość kamienic przy Próżnej. - Ktoś nam go polecił. Wśród inwestorów cieszy się uznaniem. (...)." <-- źródło: artykuł "Konserwator przeciw zabytkom, czyli kim jest prof. Andrzej Kadłuczka", archiwum Gazeta Wyborcza.


Z tekstu można wysnuć wniosek, że mając takich "ekspertów" każdemu inwestorowi nietrudno zdobyć dowolne zaświadczenie. Kiedy w końcu zobaczymy zaświadczenia wystawione dla Marvipolu w kwestii terenu nad Jeziorkiem? Czy wiadomo, kto podpisał się (z imienia i nazwiska) pod stwierdzeniem, które padło podczas reportażu, że poziom wód zmieni się o +-2 cm? Do tej pory wiadomo jedynie (na postawie informacji ze Skargi do Wojewody Mazowieckiego p.3) że opinii Wydziału Ochrony Środowiska dla dzielnicy Mokotów brakuje w dołączonych dokumentach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami osób czytających bloga. Dane komputera z którego wysyłany jest komentarz są logowane. Autor bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii osób trzecich.
Komentarze zawierające słowa uznane powszechnie za wulgarne będą usuwane. Tak samo usuwane będą komentarze w stylu "chata".Jeśli ktoś posiada informację która jest ważna i sprawdzona ale trudno ją zweryfikować, powinien przysłać ją w formie maila na adres kontaktowy bloga podany w prawej górnej części strony głównej bloga. Komentarze propagujące ewidentnie nieprawdziwe informacje (anonimowe "rewelacje" nie poparte linkami lub innym weryfikowalnym źródłem), jak również wypowiedzi nie związane z tematyką bloga również będą usuwane.

Zasady komentowania treści bloga

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami osób czytających bloga. Autor bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii osób trzecich.
Komentarze zawierające słowa uznane powszechnie za wulgarne będą usuwane. Tak samo usuwane będą komentarze w stylu "chata" oraz komentarze propagujące ewidentnie nieprawdziwe informacje jak również wypowiedzi nie związane z tematyką bloga.

Wyszukiwarka (w blogu i odnośnikach)

Zasady bloga, ograniczenia odpowiedzialności, ochrona prywatności i ochrona praw autorskich

Autorem bloga jest na chwilę obecną grupa osób połączonych ideą ochrony Osiedla Bernardyńska oraz otaczającej go przyrody, a w szczególności rezerwatu Jeziorka Czerniakowskiego. Blog ten powstał z inicjatywy społecznej, nie stanowi jednak stowarzyszenia, w szczególności nie posiada osobowości prawnej. Blog nie jest czasopismem elektronicznym więc nie posiada redakcji.
Na blogu umieszczane są informacje i komentarze dotyczące spraw mogących mieć mniej lub bardziej znaczący wpływ na życie społeczności Osiedla Bernardyńska w Warszawie. Blog nie był, nie jest i nigdy nie będzie skierowany przeciwko jakiejkolwiek konkretnej osobie, firmie, partii politycznej, organizacji itd. Blog jako taki nie popiera żadnej opcji politycznej.

Autor bloga oświadcza, że :
1. Linki, przypisy i cytaty użyte w tym blogu pochodzą z powszechnie dostępnych publikacji elektronicznych, aktów prawnych, komunikatów, pism i uchwał i stanowią własność i odpowiedzialność właściwych dla ich publikacji/powstania podmiotów w kontekście kodeksu cywilnego, prawa prasowego oraz odpowiednich ustaw o ochronie własności intelektualnej. Każdorazowe powołanie się w tym blogu na daną publikację zewnętrzną jest wyraźnie zaznaczone z podaniem nazwy źródła i linku lub przypisu do tekstu lub materiału źródłowego aktualnego na chwilę umieszczania danej informacji na blogu.
Autor nie ponosi odpowiedzialności za treść, nie weryfikuje osobiście tego typu cytowanych materiałów.
2. Dokładana jest wszelka możliwa staranność, aby umieszczane informacje były sprawdzone i rzetelne.
Jednakże z powodu ograniczeń w dostępie do informacji oraz często trudno weryfikowalnych źródeł nie zawsze jest to możliwe. Podając odnośniki do informacji zewnętrznych Autor w dobrej wierze zakłada, że zostały zweryfikowane przez podmiot publikujący/wydający. Uzyskując informacje w drodze ustnej lub email (np. od mieszkańców itp.) Autor dokłada wszelkiej staranności, żeby je spróbować zweryfikować. Autor dodatkowo wyraża swoje subiektywne oceny, opinie i komentarze na tematy i do materiałów które umieszcza i na które powołuje się w blogu mając do tego prawo na podstawie art. 10 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Tym niemniej, jeśli z jakiegoś powodu umieszczona informacja nie odpowiadała stanowi faktycznemu w momencie umieszczenia na blogu lub materiał źródłowy informacji zewnętrznej został skutecznie zakwestionowany na drodze prawnej Autor zobowiązuje się do jej usunięcia/skorygowania bez zbędnej zwłoki, jeśli tylko zostanie o tym fakcie skutecznie powiadomiony (wraz z uzasadnieniem). Podawane informacje są weryfikowane co do aktualności i dostępności źródeł na dzień dokonania wpisu i zgodnie z formułą bloga (zachowana chronologia wydarzeń) nie muszą być modyfikowane wstecznie. Uzupełnienie/doprecyzowanie informacji, której treść uległa zmianie na skutek upływu czasu i nowych wydarzeń, w kolejnym wpisie jest uznawane za działanie wystarczające.
3. Jednocześnie Autor dokłada wszelkich starań, żeby zapewnić osobom przysyłającym materiały do umieszczenia na blogu anonimowość.
4. Autor nie ponosi odpowiedzialności za działalność osób czytających tego bloga, w szczególności za propagowanie treści tego bloga w innych mediach (tradycyjnych i elektronicznych) o ile sam osobiście nie jest odpowiedzialny za ich przekazanie w/w mediom. Jednocześnie Autor zwraca się z prośbą o nie propagowanie treści tego bloga, adresu www, linków RSS itp w sposób naruszający zarówno dobre obyczaje jak i Netykietę czy regulaminy poszczególnych mediów elektronicznych (portali, grup i forów dyskusyjnych itp.)
5. Autor nie ponosi również odpowiedzialności za treść komentarzy osób czytających bloga, jednakże w miarę możliwości dokłada wszelkich starań aby te komentarze spełniały standardy kultury wypowiedzi oraz nie zawierały treści wulgarnych. Blog ma status ograniczonej moderacji (wyłącznie komentarze do starszych postów), dlatego może się zdarzyć, że komentarz o niedozwolonej treści będzie usunięty z pewnym opóźnieniem.