poniedziałek, 16 listopada 2009

Co sądzimy o ...: Parking piętrowy w miejscu parkingu społecznego

Dostaliśmy informację, że rozważana jest możliwość wybudowania w miejscu parkingu społecznego parkingu piętrowego (na powierzchni, na Górnym Tarasie, więc teoretycznie nie ingerując wody podziemne, zgodnie z warunkami podanymi dla tego terenu w Studium - M1.30 czyli zabudowa 30+ m, chociaż wiadomo że byłby to prawdopodobnie budynek 1 piętrowy). Jeśli miałoby dojść do budowy parkingu piętrowego to z pewnością wcześniej będą potrzebne ekspertyzy hydro-geologiczne, ponieważ ten teren nie należy do zbyt stabilnych. Bliskość Jeziorka również może mieć decydujące znaczenie. Możliwe więc, że proponowana inwestycja nie będzie możliwa do zrealizowania właśnie z tego powodu, niemniej jednak skoro pojawił się taki pomysł to należy poddać go na początek konsultacjom społecznym. Poniżej przedstawiam swoje przemyślenia w tej sprawie, oczywiście nie wyczerpują one wszystkich "pro" i "contra" w tym temacie. Mam jednak nadzieję zasygnalizować choćby częściowo zarówno potencjalne korzyści jak i problemy.
Jak zwykle są dwie strony medalu. Powstanie takiego parkingu z jednej strony zwiększyłoby ilość miejsc parkingowych na naszym zatłoczonym osiedlu i taki parking byłby lepiej zabezpieczony. Z drugiej jednak strony parking społeczny zostałby zlikwidowany w obecnej formie, a duża liczba mieszkańców partycypowała w jego budowie angażując swoje środki finansowe. Ponadto taki budynek mógłby być również bardziej uciążliwy dla sąsiednich bloków niż obecny parking odkryty, chociaż to akurat nie jest takie pewne.
Koszty na razie nie są znane, ale patrząc na podobne inwestycje w okolicy byłoby to około 8-12 tysięcy złotych za stanowisko, z wpisem do KW czyli na stałe, z możliwością późniejszej odsprzedaży. Dodatkowym utrudnieniem byłby fakt, że na czas budowy zabrakłoby tych 200 miejsc parkingowych, które obecnie są wyznaczona na parkingu społecznym. Wybudowanie w tym miejscu parkingu piętrowego definitywnie zakończyłoby kwestię przedłużania w tym kierunku ulicy Bernardyńskiej.
W projektowanym PZP ta działka została przeznaczona właśnie na parking. Niemniej jednak póki co teren jest dzierżawiony, a wiadomo że dzierżawę można wymówić, a parking w obecnej formie łatwiej zlikwidować niż budynek.
Jak widać są zarówno plusy jak i minusy takiego rozwiązania. W sondzie obok możecie Państwo się na ten temat wypowiedzieć, z pewnością będzie to wartościowa informacja dla osób decydujacych, jak i pozwoli się zorientować, co o pomyśle sądzą mieszkańcy.

UWAGA, bardzo ważne uzupełnienie: Na spotkaniu 21 listopada 2009 występowała m. inn. przedstawicielka Administracji Spółdzielni Energetyka, która wspomniała m. inn. o dużych naciskach na Administrację w celu umożliwienia przedłużenia ul. Bernardyńskiej i połaczenia jej z drogami planowanego osiedla. Miałoby to w praktyce oznaczać definitywny i nieodwracalny koniec obecnego parkingu i dramat mieszkańców osiedla, które nagle znalazłoby się po dwóch stronach ruchliwej ulicy. Mamy nadzieję że Administracja i Spółdzielnia nie ugnie się pod tymi naciskami, jak również że nie dopuści się do przekształcenia ul. Bernardyńskiej w drogę publiczną. Będziemy to monitorować Ul. Bernardyńska to droga wewnętrzna i taką powinna pozostać dla dobra mieszkańców. Argumenty "za" drogą publiczną, takie jak uregulowanie parkingów i odśnieżania wydają się na pierwszy rzut oka korzyściami, jednakże w efekcie nasza ulica osiedlowa zaczełaby podlegać prawom infrastruktury miejskiej sieci drogowej, a w efekcie nasz sprzeciw co do jej przedłużenia byłby znacznie mniej warty niż teraz. Dlatego w tym momencie naprawę ważne jest rozważenie zamknięcia tego tematu poprzez budowę budynku parkingu piętrowego, jeśli będzie to wykonalne pomimo wcześniej wspomnianych zagrożeń dla pomysłu.

Przy okazji z utęsknieniem czekamy na ustalony już montaż progów spowalniających na odcinku pomiędzy Villą Anna a parkingiem społecznym przy blokach 2 i 1A. Progi zamontowane na pozostałej części ul. Bernardyńskiej znacząco ograniczyły "temperament" kierowców (zwłaszcza tych przyjeżdzających tu okazjonalnie). Już niedługo pojawi się na blogu sonda dotycząca wniosku o oznaczenie ul. Bernardyńskiej znakami
D-40


 oraz


D-46

7 komentarzy:

 1. tak,budujcie parking,bedzie argument ze jak parking to dlaczego nie dom na lace.bardzo mądry pomysl.osiedle moze budowac co chce a kto inny nie.kompletny idiotyzm;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dlatego właśnie jest napisane powyżej, że nie wiadomo, czy wybudowanie parkingu piętrowego w tym miejscu będzie możliwe. Parking czy apartamentowiec, nowe obiekty wybudowane na tym terenie muszą spełniać ścisłe wymagania. Na razie nie zostały ujawnione dokumenty stwierdzające, że planowany apartamentowiec je spełnia.

  Przy Gołkowskiej, koło klubu S został zlikwidowany parking płatny na terenie starej pętli autobusowej, ale miejsca puste są i można z nich korzystać np. na czas budowy parkingu, zanim nowy deweloper/właściciel nie przyjdzie i go też nie zagrodzi. Dlatego rozważnie ale w niedługim czasie -- należy wybudować parking piętrowy.

  OdpowiedzUsuń
 3. pomysł jest dobry. Lekka konstrukcja nie powinna za bardzo ingerować w grunt i gospodarkę wodną na tym terenie. W odróżnieniu od betonowego kloca z podziemnymi parkingami.

  OdpowiedzUsuń
 4. http://www.marvipol.pl/wersja-angielska/investor-relations/2009---first-half-year-report.html

  cytat ze str 13 tego dokumentu, ktory jest na stronie marvipolu w angielskiej czesci:

  "xviii. ryzyko związane z brakiem planów zagospodarowania przestrzennego
  Znaczna część terenów na obszarze Miasta Stołecznego Warszawy nie jest objęta ważnymi planami
  zagospodarowania przestrzennego, co powoduje istotne utrudnienia w uzyskiwaniu pozwoleń na budowę. W
  szczególności, w braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego określenie sposobów
  zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w drodze decyzji o warunkach zabudowy
  i zagospodarowania terenu. Wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest możliwe jedynie wówczas jeżeli są
  spełnione liczne warunki, m.in. gdy co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi
  publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy
  w zakresie kontynuacji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania
  terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii oraz intensywności
  zabudowy wykorzystania terenu. Brak obowiązujących planów zagospodarowania przestrzennego może
  powodować istotne problemy w uzyskaniem pozwolenia na budowę, co może prowadzić do opóźnienia
  realizacji projektów inwestycyjnych, w konsekwencji może mieć negatywny wpływ na działalność i sytuację
  finansową Spółki."

  Bernardyńska wydaje się niezbędna do rozpoczęcia budowy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dostrzegam potrzebe budowy parkingu pietrowego niemnie nie między blokami 1 i 2. Od razu wzbudzi to kontrowersjie i obróci się przeciwko mieszkańcom. Bardziej widziałabym go na terenie tego parkingu obok przystanku, ale to chyba własność prywatna, prawda?

  OdpowiedzUsuń
 6. Teren obu parkingów przy Gołkowskiej raczej nie jest własnością Spółdzielni. Teren obecnego parkingu społecznego jest, dlatego tu jest większa szansa, zwłaszcza że nawet został wstępnie przeznaczony właśnie na parking. Na tamte dwie działki, skądinąd dobrze się nadające na parkingi, podobno już są chętni developerzy. Zbieramy informacje na ten temat, jak coś się dowiemy to się tu na pewno pojawi. Niewykluczone że już nawet ktoś ten teren kupił. Obieg dokumentów a przede wszystkim dostanie się do nich w przypadku urzędników graniczy momentami z cudem. Tym bardziej że akurat granica projektowanego PZP przebiega na ul. Gołkowskiej i tamten teren to zupełnie biała plama i czeski film, nikt nic nie wie.
  Zgadzam się że to świetne miejsce na parking piętrowy (bezpośredni dojazd z Gołkowskiej) tylko że tu Spółdzielnia nie zadziała. Może więc mieszkańcy?

  OdpowiedzUsuń
 7. jest już decyzja o warunkach zabudowy 173/MOK/07 o wybudowaniu w tamtym miejscu budynku mieszkalnego 14 kondygnacyjnego z parkingiem podziemnym na 110 miejsc

  OdpowiedzUsuń

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami osób czytających bloga. Dane komputera z którego wysyłany jest komentarz są logowane. Autor bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii osób trzecich.
Komentarze zawierające słowa uznane powszechnie za wulgarne będą usuwane. Tak samo usuwane będą komentarze w stylu "chata".Jeśli ktoś posiada informację która jest ważna i sprawdzona ale trudno ją zweryfikować, powinien przysłać ją w formie maila na adres kontaktowy bloga podany w prawej górnej części strony głównej bloga. Komentarze propagujące ewidentnie nieprawdziwe informacje (anonimowe "rewelacje" nie poparte linkami lub innym weryfikowalnym źródłem), jak również wypowiedzi nie związane z tematyką bloga również będą usuwane.

Zasady komentowania treści bloga

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami osób czytających bloga. Autor bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii osób trzecich.
Komentarze zawierające słowa uznane powszechnie za wulgarne będą usuwane. Tak samo usuwane będą komentarze w stylu "chata" oraz komentarze propagujące ewidentnie nieprawdziwe informacje jak również wypowiedzi nie związane z tematyką bloga.

Wyszukiwarka (w blogu i odnośnikach)

Zasady bloga, ograniczenia odpowiedzialności, ochrona prywatności i ochrona praw autorskich

Autorem bloga jest na chwilę obecną grupa osób połączonych ideą ochrony Osiedla Bernardyńska oraz otaczającej go przyrody, a w szczególności rezerwatu Jeziorka Czerniakowskiego. Blog ten powstał z inicjatywy społecznej, nie stanowi jednak stowarzyszenia, w szczególności nie posiada osobowości prawnej. Blog nie jest czasopismem elektronicznym więc nie posiada redakcji.
Na blogu umieszczane są informacje i komentarze dotyczące spraw mogących mieć mniej lub bardziej znaczący wpływ na życie społeczności Osiedla Bernardyńska w Warszawie. Blog nie był, nie jest i nigdy nie będzie skierowany przeciwko jakiejkolwiek konkretnej osobie, firmie, partii politycznej, organizacji itd. Blog jako taki nie popiera żadnej opcji politycznej.

Autor bloga oświadcza, że :
1. Linki, przypisy i cytaty użyte w tym blogu pochodzą z powszechnie dostępnych publikacji elektronicznych, aktów prawnych, komunikatów, pism i uchwał i stanowią własność i odpowiedzialność właściwych dla ich publikacji/powstania podmiotów w kontekście kodeksu cywilnego, prawa prasowego oraz odpowiednich ustaw o ochronie własności intelektualnej. Każdorazowe powołanie się w tym blogu na daną publikację zewnętrzną jest wyraźnie zaznaczone z podaniem nazwy źródła i linku lub przypisu do tekstu lub materiału źródłowego aktualnego na chwilę umieszczania danej informacji na blogu.
Autor nie ponosi odpowiedzialności za treść, nie weryfikuje osobiście tego typu cytowanych materiałów.
2. Dokładana jest wszelka możliwa staranność, aby umieszczane informacje były sprawdzone i rzetelne.
Jednakże z powodu ograniczeń w dostępie do informacji oraz często trudno weryfikowalnych źródeł nie zawsze jest to możliwe. Podając odnośniki do informacji zewnętrznych Autor w dobrej wierze zakłada, że zostały zweryfikowane przez podmiot publikujący/wydający. Uzyskując informacje w drodze ustnej lub email (np. od mieszkańców itp.) Autor dokłada wszelkiej staranności, żeby je spróbować zweryfikować. Autor dodatkowo wyraża swoje subiektywne oceny, opinie i komentarze na tematy i do materiałów które umieszcza i na które powołuje się w blogu mając do tego prawo na podstawie art. 10 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Tym niemniej, jeśli z jakiegoś powodu umieszczona informacja nie odpowiadała stanowi faktycznemu w momencie umieszczenia na blogu lub materiał źródłowy informacji zewnętrznej został skutecznie zakwestionowany na drodze prawnej Autor zobowiązuje się do jej usunięcia/skorygowania bez zbędnej zwłoki, jeśli tylko zostanie o tym fakcie skutecznie powiadomiony (wraz z uzasadnieniem). Podawane informacje są weryfikowane co do aktualności i dostępności źródeł na dzień dokonania wpisu i zgodnie z formułą bloga (zachowana chronologia wydarzeń) nie muszą być modyfikowane wstecznie. Uzupełnienie/doprecyzowanie informacji, której treść uległa zmianie na skutek upływu czasu i nowych wydarzeń, w kolejnym wpisie jest uznawane za działanie wystarczające.
3. Jednocześnie Autor dokłada wszelkich starań, żeby zapewnić osobom przysyłającym materiały do umieszczenia na blogu anonimowość.
4. Autor nie ponosi odpowiedzialności za działalność osób czytających tego bloga, w szczególności za propagowanie treści tego bloga w innych mediach (tradycyjnych i elektronicznych) o ile sam osobiście nie jest odpowiedzialny za ich przekazanie w/w mediom. Jednocześnie Autor zwraca się z prośbą o nie propagowanie treści tego bloga, adresu www, linków RSS itp w sposób naruszający zarówno dobre obyczaje jak i Netykietę czy regulaminy poszczególnych mediów elektronicznych (portali, grup i forów dyskusyjnych itp.)
5. Autor nie ponosi również odpowiedzialności za treść komentarzy osób czytających bloga, jednakże w miarę możliwości dokłada wszelkich starań aby te komentarze spełniały standardy kultury wypowiedzi oraz nie zawierały treści wulgarnych. Blog ma status ograniczonej moderacji (wyłącznie komentarze do starszych postów), dlatego może się zdarzyć, że komentarz o niedozwolonej treści będzie usunięty z pewnym opóźnieniem.