niedziela, 14 marca 2010

"Plan Ochrony Jeziorka - ostatnia szansa" - Apel Miasto Ogród Sadyba

Stowarzyszenie Miasto Ogród Sadyba nadesłało następujący apel, z którego wypis (część treści niestety trzeba było usunąć ze względów formalnych) tu umieszczamy. Bardzo prosimy mieszkańców, aby jeśli tylko ktoś może (niestety są to godziny pracy), pojawili się na poniżej opisanych spotkaniach.
To od Nas zależy czy Jeziorko Czerniakowskie przetrwa. 

Sprawa jest wyjątkowej wagi. Po 10 latach przymiarek i biurokratycznych przepychanek powstał projekt Planu Ochrony Rezerwatu Jeziorko Czerniakowskie (dodam tylko, że same tylko konsultacje międzyurzędowe zajęły ponad 2 lata). 
Plan ten określa warunki ochrony Rezerwatu Jeziorko Czerniakowskie obejmując także jego otulinę i wyznacza dokładnie sposób zagospodarowania terenów objętych planem. Jest on aktem nadrzędnym w stosunku do Studium m. st. Warszawy i planów miejscowych. Może on się stać bardzo istotną przeszkodą dla inwestycji apartamentowej nad jeziorem np. następnych apartamentówców Marvipolu z garażami podziemnymi.

Tu sobie można odpowiedzieć dlaczego plan powstawał przez 10 lat i nigdy nie wszedł w życie.

Wreszcie jesteśmy na końcu procesu i projekt planu został w lutym 2010 przesłany do zaopiniowania przez Radę Warszawy. Plan Ochrony wchodzi jako Zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, ale władze miasta mogą jego wejście skutecznie blokować.  
Dnia 16 marca (wtorek) o godzinie 15.30 odbędzie się wspólne spotkanie 
Komisji Gospodarki Przestrzennej i Komisji Ochrony Środowiska (Pl. Defilad 1 PKiN – 20 piętro pokój 2018). Komisje mają zaopiniować plan ochrony Jeziorka Czerniakowskiego (projekt uchwały w sprawie opinii Rady Warszawy na temat planu ochrony rezerwatu będzie przedmiotem obrad we czwartek, 18 marca jako punkt 5 na posiedzeniu Rady Warszawy (początek Rady o godz. 10.00, Sala Warszawska).
Jednak co ciekawe prawie na tydzień wcześniej projekt uchwały jest już dostępny w internecie. Rekomendowane jest odrzucenie planu ochrony rezerwatu Jeziorko Czerniakowskie:

www.um.warszawa.pl/news/Kadencja_V/Sesja_LXXIV/2548.rtf

Powody odrzucenia planu zawarte w uzasadnieniu są kuriozalne i nielogiczne. W połączeniu z faktem, że Urząd Miasta Warszawy forsuje inwestycje wielkokubaturowe nad jeziorkiem (ustalono nawet zapisy w projektach planów miejscowych korzystne dla deweloperów) sprawa jest jasna.(...) Plan ochrony ogranicza dowolność podejmowania decyzji przez urzędników miasta, ich bezkarność i stawia tamę dewloperom na których jak się wydaje Pani Prezydent bardzo zależy. 

W naszym interesie jako mieszkańców okolic Jeziorka i jego sympatyków jest doprowadzenie do wprowadzenia Planu Ochrony jak najszybciej. Inaczej za rok nie będzie już to miało sensu bo parę inwestycji jest planowanych (np. dalsze inwestycje Marvipolu).

Dlatego bezwzględnie musimy tłumnie stawić się na spotkaniu w komisji we wtorek  a następnie na posiedzeniu Rady Warszawy w czwartek. Merytorycznie z naszej strony sprawę będzie prezentował Janusz Białasik. (...)

Szanowni Państwo,

Bezwzględnie prosimy Was o stawienie się na powyższych spotkaniach i wsparcie nas. Tylko w taki obywatelski sposób możemy doprowadzić do merytorycznej dyskusji i korzystnych dla nas decyzji. Trzy osoby na komisji nie zrobią wrażenia – ale 50 tak.
(...) 
To od Nas zależy czy Jeziorko Czerniakowskie przetrwa. (...)

Pozdrawiam,

J.P.
W imieniu Zarządu Towarzystwa 
Miasto Ogród Sadyba 

2 komentarze:

 1. Jest duza szansa,zeby zatrzymac budowe.Dzieki TRYTONOWI zjednoczylo sie 20 organizacji pozarzadowych i one maja znaczną siłe przekonywania.Cala inicjatywa powstala dzieki TRYTONOWI.Sadyba idzie sladem TRYTONA ale nie omieszka sie podpisac.To gwoli oddania sprawiedliwosci prawdziwym inicjatorom.Pozdr;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ano zobaczymy co wskóra tych 20 zjednoczonych organizacji. Mają okazję do działania w pałacu na posiedzeniu Komisji oceniających plan ochrony Jeziorka, a potem na obradach Rady Miasta w kwestii rekomendowanego odrzucenia planu. TRYTONIE, SADYBO i inni - idźcie tą drogą!

  OdpowiedzUsuń

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami osób czytających bloga. Dane komputera z którego wysyłany jest komentarz są logowane. Autor bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii osób trzecich.
Komentarze zawierające słowa uznane powszechnie za wulgarne będą usuwane. Tak samo usuwane będą komentarze w stylu "chata".Jeśli ktoś posiada informację która jest ważna i sprawdzona ale trudno ją zweryfikować, powinien przysłać ją w formie maila na adres kontaktowy bloga podany w prawej górnej części strony głównej bloga. Komentarze propagujące ewidentnie nieprawdziwe informacje (anonimowe "rewelacje" nie poparte linkami lub innym weryfikowalnym źródłem), jak również wypowiedzi nie związane z tematyką bloga również będą usuwane.

Zasady komentowania treści bloga

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami osób czytających bloga. Autor bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii osób trzecich.
Komentarze zawierające słowa uznane powszechnie za wulgarne będą usuwane. Tak samo usuwane będą komentarze w stylu "chata" oraz komentarze propagujące ewidentnie nieprawdziwe informacje jak również wypowiedzi nie związane z tematyką bloga.

Wyszukiwarka (w blogu i odnośnikach)

Zasady bloga, ograniczenia odpowiedzialności, ochrona prywatności i ochrona praw autorskich

Autorem bloga jest na chwilę obecną grupa osób połączonych ideą ochrony Osiedla Bernardyńska oraz otaczającej go przyrody, a w szczególności rezerwatu Jeziorka Czerniakowskiego. Blog ten powstał z inicjatywy społecznej, nie stanowi jednak stowarzyszenia, w szczególności nie posiada osobowości prawnej. Blog nie jest czasopismem elektronicznym więc nie posiada redakcji.
Na blogu umieszczane są informacje i komentarze dotyczące spraw mogących mieć mniej lub bardziej znaczący wpływ na życie społeczności Osiedla Bernardyńska w Warszawie. Blog nie był, nie jest i nigdy nie będzie skierowany przeciwko jakiejkolwiek konkretnej osobie, firmie, partii politycznej, organizacji itd. Blog jako taki nie popiera żadnej opcji politycznej.

Autor bloga oświadcza, że :
1. Linki, przypisy i cytaty użyte w tym blogu pochodzą z powszechnie dostępnych publikacji elektronicznych, aktów prawnych, komunikatów, pism i uchwał i stanowią własność i odpowiedzialność właściwych dla ich publikacji/powstania podmiotów w kontekście kodeksu cywilnego, prawa prasowego oraz odpowiednich ustaw o ochronie własności intelektualnej. Każdorazowe powołanie się w tym blogu na daną publikację zewnętrzną jest wyraźnie zaznaczone z podaniem nazwy źródła i linku lub przypisu do tekstu lub materiału źródłowego aktualnego na chwilę umieszczania danej informacji na blogu.
Autor nie ponosi odpowiedzialności za treść, nie weryfikuje osobiście tego typu cytowanych materiałów.
2. Dokładana jest wszelka możliwa staranność, aby umieszczane informacje były sprawdzone i rzetelne.
Jednakże z powodu ograniczeń w dostępie do informacji oraz często trudno weryfikowalnych źródeł nie zawsze jest to możliwe. Podając odnośniki do informacji zewnętrznych Autor w dobrej wierze zakłada, że zostały zweryfikowane przez podmiot publikujący/wydający. Uzyskując informacje w drodze ustnej lub email (np. od mieszkańców itp.) Autor dokłada wszelkiej staranności, żeby je spróbować zweryfikować. Autor dodatkowo wyraża swoje subiektywne oceny, opinie i komentarze na tematy i do materiałów które umieszcza i na które powołuje się w blogu mając do tego prawo na podstawie art. 10 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Tym niemniej, jeśli z jakiegoś powodu umieszczona informacja nie odpowiadała stanowi faktycznemu w momencie umieszczenia na blogu lub materiał źródłowy informacji zewnętrznej został skutecznie zakwestionowany na drodze prawnej Autor zobowiązuje się do jej usunięcia/skorygowania bez zbędnej zwłoki, jeśli tylko zostanie o tym fakcie skutecznie powiadomiony (wraz z uzasadnieniem). Podawane informacje są weryfikowane co do aktualności i dostępności źródeł na dzień dokonania wpisu i zgodnie z formułą bloga (zachowana chronologia wydarzeń) nie muszą być modyfikowane wstecznie. Uzupełnienie/doprecyzowanie informacji, której treść uległa zmianie na skutek upływu czasu i nowych wydarzeń, w kolejnym wpisie jest uznawane za działanie wystarczające.
3. Jednocześnie Autor dokłada wszelkich starań, żeby zapewnić osobom przysyłającym materiały do umieszczenia na blogu anonimowość.
4. Autor nie ponosi odpowiedzialności za działalność osób czytających tego bloga, w szczególności za propagowanie treści tego bloga w innych mediach (tradycyjnych i elektronicznych) o ile sam osobiście nie jest odpowiedzialny za ich przekazanie w/w mediom. Jednocześnie Autor zwraca się z prośbą o nie propagowanie treści tego bloga, adresu www, linków RSS itp w sposób naruszający zarówno dobre obyczaje jak i Netykietę czy regulaminy poszczególnych mediów elektronicznych (portali, grup i forów dyskusyjnych itp.)
5. Autor nie ponosi również odpowiedzialności za treść komentarzy osób czytających bloga, jednakże w miarę możliwości dokłada wszelkich starań aby te komentarze spełniały standardy kultury wypowiedzi oraz nie zawierały treści wulgarnych. Blog ma status ograniczonej moderacji (wyłącznie komentarze do starszych postów), dlatego może się zdarzyć, że komentarz o niedozwolonej treści będzie usunięty z pewnym opóźnieniem.