poniedziałek, 29 marca 2010

Plaga kleszczy w okolicach Osiedla Bernardyńska

Zima, mimo że mroźna, niestety nie uchroniła nas przed corocznym pojawieniem się na wiosnę tych pajęczaków. Z rozmowy z p. Dominiką, lekarzem weterynarii z osiedlowej kliniki Animal Vet  wynika, że duża ilość śniegu pomogła im przezimować chroniąc przed zamarznięciem (na co wszyscy pewnie liczyliśmy). Poważne kłopoty z kleszczami mieliśmy już w zeszłym roku, gdy pokazały się w bardzo dużej ilości na łąkach pomiędzy Osiedlem Bernardyńska a Trasą Siekierkowską oraz na trawnikach i w żywopłotach pomiędzy blokami. Próbowaliśmy nawet zainteresować tematem osiedlową Administrację, jednak okazało się że nie było możliwości przeprowadzenia masowej akcji opryskiwania. Tej wiosny niestety nie jest lepiej, żeby nie powiedzieć - jest gorzej. Do gabinetu trafiają od tygodnia psy i koty na których aż roi się od tych pasożytów. Rekordzistą jest owczarek husky z którego wyjęto 30 (trzydzieści) kleszczy. Przełom marca i kwietnia to niestety czas w którym aktywność kleszczy wzrasta.
Dodatkowo sytuację komplikuje fakt, że wygląda na to, iż tegoroczny "wypust" tych groźnych dla ludzi i zwierząt pasożytów uodpornił się na powszechnie stosowane specyfiki przeciwkleszczowe skuteczne jeszcze w zeszłym roku. Zwierzaki łapią kleszcze mimo wcześniejszego spryskania. Kleszcz równie chętnie pasożytuje na człowieku, dlatego wybierając się na spacer trzeba zadbać o odpowiednie obuwie i spodnie oraz kontrolować, czy nie przynieśliśmy do domu niechcianego lokatora. W osiedlowych aptekach są dostępne specyfiki odstraszające kleszcze, miejmy nadzieję że bardziej skuteczne niż te dla zwierząt.
Uważajmy, ponieważ babeszjoza jest bardzo poważną i trudną (jeśli rozpoznana zbyt późno) w leczeniu chorobą, zarówno u człowieka jak i u zwierzęcia. Dodatkowo w przypadku zwierząt potrafi zabić nawet w ciągu kilku dni od początków wystąpienia objawów zakażenia, dlatego zwracajmy uwagę na zachowanie naszych pupili. Apatyczność, brak apetytu, problemy z poruszaniem się, krwiomocz  i wzmożone pragnienie spowodowane wysoką gorączką to pierwsze symptomy choroby, której naprawdę nie można lekceważyć. Lepiej wtedy od razu kontrolnie udać się na wizytę do lekarza. Wcześnie wykrytą babeszjozę dość łatwo się leczy z dużym prawdopodobieństwem uniknięcia groźnych powikłań (uszkodzenia wątroby, nerek itd). Nie każdy kleszcz zaraża, nie każde ukąszenie nawet zarażonego kleszcza wywołuje chorobę. Im szybciej go usuniemy (fachowo) tym większa szansa, że do zarażenia nie dojdzie. Pamiętajmy jednak, że Mazowieckie jest na ogólnopolskiej liście terenów, gdzie procent zarażonych kleszczy jest wysoki.

Dziś odbyła się sesja Rady Dzielnicy Mokotów. Głosowano nad kilkoma bardzo ważnymi z punktu widzenia ochrony Jeziorka uchwałami. Niestety większość z nich została odrzucona głosami samorządowców z partii rządzącej. Komentarz i szczegóły z przebiegu sesji już niedługo, chcemy dokładnie opracować materiał. Czekamy również na oficjalne materiały z Urzędu Dzielnicy. Póki co można się zapoznać z materiałem przygotowanym przez TVN Warszawa.

2 komentarze:

  1. Odnośnie "nienaruszonych stosunków wodnych": w zagajniku między wykopanym przez dev stawem do którego z rury leje się coraz więcej wody, a posesją Bernardyńska 6, pojawił się nowy znacznie większy niż dotąd wyciek wody spod ziemi.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wygląda na to że wkrótce woda zaleje tu wszystko, a jeziorko będzie wprost proporcjonalnie wysychać. Co do kleszczy, sprawa jest poważna. Jeśli pilnie nie zrobi się masowego oprysku, to paskudztwo rozniesie się na całe miasto. Taka akcja przerasta kompetencje administracji osiedla (w ogóle jest coś takiego?). To jest sprawa do załatwienia przez władze Miasta. Co na to Sanepid? Co na to władze dzielnicy?

    OdpowiedzUsuń

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami osób czytających bloga. Dane komputera z którego wysyłany jest komentarz są logowane. Autor bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii osób trzecich.
Komentarze zawierające słowa uznane powszechnie za wulgarne będą usuwane. Tak samo usuwane będą komentarze w stylu "chata".Jeśli ktoś posiada informację która jest ważna i sprawdzona ale trudno ją zweryfikować, powinien przysłać ją w formie maila na adres kontaktowy bloga podany w prawej górnej części strony głównej bloga. Komentarze propagujące ewidentnie nieprawdziwe informacje (anonimowe "rewelacje" nie poparte linkami lub innym weryfikowalnym źródłem), jak również wypowiedzi nie związane z tematyką bloga również będą usuwane.

Zasady komentowania treści bloga

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami osób czytających bloga. Autor bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii osób trzecich.
Komentarze zawierające słowa uznane powszechnie za wulgarne będą usuwane. Tak samo usuwane będą komentarze w stylu "chata" oraz komentarze propagujące ewidentnie nieprawdziwe informacje jak również wypowiedzi nie związane z tematyką bloga.

Wyszukiwarka (w blogu i odnośnikach)

Zasady bloga, ograniczenia odpowiedzialności, ochrona prywatności i ochrona praw autorskich

Autorem bloga jest na chwilę obecną grupa osób połączonych ideą ochrony Osiedla Bernardyńska oraz otaczającej go przyrody, a w szczególności rezerwatu Jeziorka Czerniakowskiego. Blog ten powstał z inicjatywy społecznej, nie stanowi jednak stowarzyszenia, w szczególności nie posiada osobowości prawnej. Blog nie jest czasopismem elektronicznym więc nie posiada redakcji.
Na blogu umieszczane są informacje i komentarze dotyczące spraw mogących mieć mniej lub bardziej znaczący wpływ na życie społeczności Osiedla Bernardyńska w Warszawie. Blog nie był, nie jest i nigdy nie będzie skierowany przeciwko jakiejkolwiek konkretnej osobie, firmie, partii politycznej, organizacji itd. Blog jako taki nie popiera żadnej opcji politycznej.

Autor bloga oświadcza, że :
1. Linki, przypisy i cytaty użyte w tym blogu pochodzą z powszechnie dostępnych publikacji elektronicznych, aktów prawnych, komunikatów, pism i uchwał i stanowią własność i odpowiedzialność właściwych dla ich publikacji/powstania podmiotów w kontekście kodeksu cywilnego, prawa prasowego oraz odpowiednich ustaw o ochronie własności intelektualnej. Każdorazowe powołanie się w tym blogu na daną publikację zewnętrzną jest wyraźnie zaznaczone z podaniem nazwy źródła i linku lub przypisu do tekstu lub materiału źródłowego aktualnego na chwilę umieszczania danej informacji na blogu.
Autor nie ponosi odpowiedzialności za treść, nie weryfikuje osobiście tego typu cytowanych materiałów.
2. Dokładana jest wszelka możliwa staranność, aby umieszczane informacje były sprawdzone i rzetelne.
Jednakże z powodu ograniczeń w dostępie do informacji oraz często trudno weryfikowalnych źródeł nie zawsze jest to możliwe. Podając odnośniki do informacji zewnętrznych Autor w dobrej wierze zakłada, że zostały zweryfikowane przez podmiot publikujący/wydający. Uzyskując informacje w drodze ustnej lub email (np. od mieszkańców itp.) Autor dokłada wszelkiej staranności, żeby je spróbować zweryfikować. Autor dodatkowo wyraża swoje subiektywne oceny, opinie i komentarze na tematy i do materiałów które umieszcza i na które powołuje się w blogu mając do tego prawo na podstawie art. 10 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Tym niemniej, jeśli z jakiegoś powodu umieszczona informacja nie odpowiadała stanowi faktycznemu w momencie umieszczenia na blogu lub materiał źródłowy informacji zewnętrznej został skutecznie zakwestionowany na drodze prawnej Autor zobowiązuje się do jej usunięcia/skorygowania bez zbędnej zwłoki, jeśli tylko zostanie o tym fakcie skutecznie powiadomiony (wraz z uzasadnieniem). Podawane informacje są weryfikowane co do aktualności i dostępności źródeł na dzień dokonania wpisu i zgodnie z formułą bloga (zachowana chronologia wydarzeń) nie muszą być modyfikowane wstecznie. Uzupełnienie/doprecyzowanie informacji, której treść uległa zmianie na skutek upływu czasu i nowych wydarzeń, w kolejnym wpisie jest uznawane za działanie wystarczające.
3. Jednocześnie Autor dokłada wszelkich starań, żeby zapewnić osobom przysyłającym materiały do umieszczenia na blogu anonimowość.
4. Autor nie ponosi odpowiedzialności za działalność osób czytających tego bloga, w szczególności za propagowanie treści tego bloga w innych mediach (tradycyjnych i elektronicznych) o ile sam osobiście nie jest odpowiedzialny za ich przekazanie w/w mediom. Jednocześnie Autor zwraca się z prośbą o nie propagowanie treści tego bloga, adresu www, linków RSS itp w sposób naruszający zarówno dobre obyczaje jak i Netykietę czy regulaminy poszczególnych mediów elektronicznych (portali, grup i forów dyskusyjnych itp.)
5. Autor nie ponosi również odpowiedzialności za treść komentarzy osób czytających bloga, jednakże w miarę możliwości dokłada wszelkich starań aby te komentarze spełniały standardy kultury wypowiedzi oraz nie zawierały treści wulgarnych. Blog ma status ograniczonej moderacji (wyłącznie komentarze do starszych postów), dlatego może się zdarzyć, że komentarz o niedozwolonej treści będzie usunięty z pewnym opóźnieniem.