czwartek, 18 listopada 2010

Decyzja środowiskowa nr 891. Nowe dokumenty od KPPiOŚ.

Dzięki informacji z bloga jeziorkoczerniakowskie można się zapoznać z decyzją środowiskową nr 891/OŚ/2010 o uwarunkowaniach środowiskowych z dn. 19 października 2010r. Generalnie Prezydent m.st. Warszawy zezwala w niej na budowę zespołu (trzech) budynków mieszkalnych itd. dla 1184 mieszkańców oraz 641 miejsc postojowych.

Na naszą uwagę jako mieszkańców zasługują następujące informacje:
1. ścieki z tych budynków będą odprowadzane do istniejącej kanalizacji w ul. Bernardyńskiej. Ma być to rozwiązanie tymczasowe do czasu zbudowania (w bliżej nieokreślonej przyszłości) kanalizacji Łuku Siekierkowskiego. Co to w praktyce może oznaczać zwłaszcza dla mieszkańców najniższych kondygnacji Osiedla Bernardyńska przypominać chyba nie trzeba. Zainteresowani dokładnie pamiętają wybijającą przez lata przeciążoną już wtedy i teraz kanalizację, którą dopiero kilka lat temu udało się jako tako naprawić. Ilość 2.5 -3.5l/s (poszczególne akapity podają różne wartości) to, zgodnie z opiniami ekspertów przedstawianymi kilkukrotnie na różnych spotkaniach, ilość kuriozalna i ma się nijak do rzeczywistej produkcji ścieków przez prawie 1200 mieszkańców, nie licząc lokali usługowych.

2. zasilanie w prąd oraz w wodę również ma być zrealizowane w ramach istniejącej infrastruktury. Zostało to podniesione przez Wspólnoty Mieszkaniowe Bernardyńska 16 i 18, jednak w w/w decyzji nie odniesiono się do tego twierdząc że leży to w kompetencji dostawcy konkretnych mediów. Tyle w teorii, co jednak nie zmienia faktów wymienionych przez wspólnoty: że są problemy z ciśnieniem wody na wyższych kondygnacjach (obecne przyłącze wodociągowe już zasila 23 budynki) oraz że stacja transformatorowa o której mowa jest lokalizowana w budynku nr 16 i jej rozbudowa będzie bardziej niż problematyczna dla mieszkańców.

3. Poruszona kwestia "analizy konfliktów społecznych" została również niemal pominięta z powołaniem się na te kilka zdań w Raporcie o oddziaływaniu na środowisko dostarczonym przez inwestora, który nie oddaje sedna sprawy a jedynie wspomina o najmniej istotnych z punktu widzenia obecnych mieszkańców kwestiach.

Zachęcamy do lektury.

Od Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska otrzymaliśmy dziś wieczorem dokument będący odpowiedzią na złożoną 12 października interpelację w sprawie wyjaśnienia pochodzenia niepokojącej mazi w Kanale A oraz zmian poziomu wody i zalewania terenów przy Osiedlu. Cóż... poczytajcie Państwo sami. Na koniec jest jedna dobra informacja: zarówno Tryton jak i Mokotowskie Forum Społeczne złożyły odwołania od decyzji nr 891. Zdążyły złożyć je na czas.

Przy okazji warto się zapoznać ze sprawozdaniem z prac KPPiOŚ podczas V, mijającej właśnie kadencji Rady Dzielnicy Mokotów.

5 komentarzy:

 1. No to porażka na całej linii. Wybory wygra PO i zapewne będzie rządzić samodzielnie. Z kumplami developerami zapewne wybudują jeszcze kolejne bloki, bo takie fajne miejsce. Zamierzam się w przyszłym roku wyprowadzić stąd. Szkoda nerwów.

  OdpowiedzUsuń
 2. czyli krystaliczne jeziorko to nic innego jak wielki zbiornik retencyjny. no to super

  OdpowiedzUsuń
 3. No to bufet z kumplami deweloperami zabetonuje nam całe jeziorko. Super.

  OdpowiedzUsuń
 4. A co się dzieje ze smrodami z przepompowni? - będą usuwane wentylatorami do wyrzutni na dachu, w najwyższej części budynku "A". Wyobraźmy sobie teraz sytuację przy północnym wietrze.

  OdpowiedzUsuń
 5. Podsumujmy: tymczasowa:/ na wieczne kiedyś kanalizacja o żałosnej wydajności, awaryjny:/ zrzut wody do kanałku czyli legalizacja tego co od dawna funkcjonuje, odpowietrzanie komory ściekowej ot tak sobie w komin, krystaliczne jeziorko w rzeczywistości mające być zbiornikiem retencyjnym ... po prostu syf kiła i mogiła. Kolejna wielka wylęgarnia komarów i meszek a do tego wszechobecny na naszym osiedlu smród ścieków, bo północy wiatr to tutaj normalka i wieje dokładnie na Bernardyńską i Sadybę. Oczywiście w raporcie środowiskowym o tym ani słowa. No ale w końcu to autorzy tego raportu nie będą musieć tego znosić. Brak słów.

  pozdrawiam
  A.

  OdpowiedzUsuń

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami osób czytających bloga. Dane komputera z którego wysyłany jest komentarz są logowane. Autor bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii osób trzecich.
Komentarze zawierające słowa uznane powszechnie za wulgarne będą usuwane. Tak samo usuwane będą komentarze w stylu "chata".Jeśli ktoś posiada informację która jest ważna i sprawdzona ale trudno ją zweryfikować, powinien przysłać ją w formie maila na adres kontaktowy bloga podany w prawej górnej części strony głównej bloga. Komentarze propagujące ewidentnie nieprawdziwe informacje (anonimowe "rewelacje" nie poparte linkami lub innym weryfikowalnym źródłem), jak również wypowiedzi nie związane z tematyką bloga również będą usuwane.

Zasady komentowania treści bloga

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami osób czytających bloga. Autor bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii osób trzecich.
Komentarze zawierające słowa uznane powszechnie za wulgarne będą usuwane. Tak samo usuwane będą komentarze w stylu "chata" oraz komentarze propagujące ewidentnie nieprawdziwe informacje jak również wypowiedzi nie związane z tematyką bloga.

Wyszukiwarka (w blogu i odnośnikach)

Zasady bloga, ograniczenia odpowiedzialności, ochrona prywatności i ochrona praw autorskich

Autorem bloga jest na chwilę obecną grupa osób połączonych ideą ochrony Osiedla Bernardyńska oraz otaczającej go przyrody, a w szczególności rezerwatu Jeziorka Czerniakowskiego. Blog ten powstał z inicjatywy społecznej, nie stanowi jednak stowarzyszenia, w szczególności nie posiada osobowości prawnej. Blog nie jest czasopismem elektronicznym więc nie posiada redakcji.
Na blogu umieszczane są informacje i komentarze dotyczące spraw mogących mieć mniej lub bardziej znaczący wpływ na życie społeczności Osiedla Bernardyńska w Warszawie. Blog nie był, nie jest i nigdy nie będzie skierowany przeciwko jakiejkolwiek konkretnej osobie, firmie, partii politycznej, organizacji itd. Blog jako taki nie popiera żadnej opcji politycznej.

Autor bloga oświadcza, że :
1. Linki, przypisy i cytaty użyte w tym blogu pochodzą z powszechnie dostępnych publikacji elektronicznych, aktów prawnych, komunikatów, pism i uchwał i stanowią własność i odpowiedzialność właściwych dla ich publikacji/powstania podmiotów w kontekście kodeksu cywilnego, prawa prasowego oraz odpowiednich ustaw o ochronie własności intelektualnej. Każdorazowe powołanie się w tym blogu na daną publikację zewnętrzną jest wyraźnie zaznaczone z podaniem nazwy źródła i linku lub przypisu do tekstu lub materiału źródłowego aktualnego na chwilę umieszczania danej informacji na blogu.
Autor nie ponosi odpowiedzialności za treść, nie weryfikuje osobiście tego typu cytowanych materiałów.
2. Dokładana jest wszelka możliwa staranność, aby umieszczane informacje były sprawdzone i rzetelne.
Jednakże z powodu ograniczeń w dostępie do informacji oraz często trudno weryfikowalnych źródeł nie zawsze jest to możliwe. Podając odnośniki do informacji zewnętrznych Autor w dobrej wierze zakłada, że zostały zweryfikowane przez podmiot publikujący/wydający. Uzyskując informacje w drodze ustnej lub email (np. od mieszkańców itp.) Autor dokłada wszelkiej staranności, żeby je spróbować zweryfikować. Autor dodatkowo wyraża swoje subiektywne oceny, opinie i komentarze na tematy i do materiałów które umieszcza i na które powołuje się w blogu mając do tego prawo na podstawie art. 10 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Tym niemniej, jeśli z jakiegoś powodu umieszczona informacja nie odpowiadała stanowi faktycznemu w momencie umieszczenia na blogu lub materiał źródłowy informacji zewnętrznej został skutecznie zakwestionowany na drodze prawnej Autor zobowiązuje się do jej usunięcia/skorygowania bez zbędnej zwłoki, jeśli tylko zostanie o tym fakcie skutecznie powiadomiony (wraz z uzasadnieniem). Podawane informacje są weryfikowane co do aktualności i dostępności źródeł na dzień dokonania wpisu i zgodnie z formułą bloga (zachowana chronologia wydarzeń) nie muszą być modyfikowane wstecznie. Uzupełnienie/doprecyzowanie informacji, której treść uległa zmianie na skutek upływu czasu i nowych wydarzeń, w kolejnym wpisie jest uznawane za działanie wystarczające.
3. Jednocześnie Autor dokłada wszelkich starań, żeby zapewnić osobom przysyłającym materiały do umieszczenia na blogu anonimowość.
4. Autor nie ponosi odpowiedzialności za działalność osób czytających tego bloga, w szczególności za propagowanie treści tego bloga w innych mediach (tradycyjnych i elektronicznych) o ile sam osobiście nie jest odpowiedzialny za ich przekazanie w/w mediom. Jednocześnie Autor zwraca się z prośbą o nie propagowanie treści tego bloga, adresu www, linków RSS itp w sposób naruszający zarówno dobre obyczaje jak i Netykietę czy regulaminy poszczególnych mediów elektronicznych (portali, grup i forów dyskusyjnych itp.)
5. Autor nie ponosi również odpowiedzialności za treść komentarzy osób czytających bloga, jednakże w miarę możliwości dokłada wszelkich starań aby te komentarze spełniały standardy kultury wypowiedzi oraz nie zawierały treści wulgarnych. Blog ma status ograniczonej moderacji (wyłącznie komentarze do starszych postów), dlatego może się zdarzyć, że komentarz o niedozwolonej treści będzie usunięty z pewnym opóźnieniem.