piątek, 22 października 2010

Będą kolejne apartamentowce przy Jeziorku Czerniakowskim ?

Dzisiejszy artykuł na Gazeta.pl brzmi jak kiepski żart. Szczegóły tutaj. (Całość artykułu pojawiła się po południu w wersji elektronicznej)  W papierowym wydaniu piątkowej Gazety Stołecznej na pierwszej stronie do Czytelnika krzyczy wręcz tytuł "Zabudują nam jeziorko". Jest to tekst p. Michała Wojtczuka, który już kilkakrotnie podejmował problem ochrony tego terenu. Nie inaczej jest i tym razem. Niestety wiadomości zawarte w tekście są dla nas a przede wszystkim dla rezerwatu Jeziorka bardzo złe.
Ratusz właśnie wydał kolejną decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych opierając się jak zawsze na opinii wielokrotnie krytykowanego RDOŚ. Uwarunkowania dotyczą budowy kolejnych dwóch apartamentowców firmy Marvipol, mimo że już uzgodnienie RDOŚ dla pierwszego budynku zostało wydane w opinii GDOŚ "z rażącym naruszeniem prawa" i zostało przed GDOŚ unieważnione już dwukrotnie. Budynki te mają być jeszcze większe, niż i tak ogromny obecnie budowany. Dwa nowe razem mają mieć ponad 350 mieszkań! - to dużo więcej niż mają cztery 13 piętrowe wieżowce osiedla Bernardyńska, a pamiętajmy że one mają być o połowę niższe więc jednocześnie zajmą znacznie większy teren. Mają stanąć znacznie bliżej Jeziorka (obecnie budowany budynek jest tym najdalej odsuniętym od Jeziorka). W tekście przewijają się informacje o skandalicznym wręcz postępowaniu RDOŚ w sprawie "podmiany" pozytywnie aczkolwiek z poprawkami zaopiniowanego na wiosnę planu ochrony Jeziorka Czerniakowskiego na zupełnie inny który radni zmuszeni byli w całości odrzucić jesienią tego roku. Artykuł zawiera również wypowiedzi p. Joanny Mazgajskiej, szefowej KDS, która jest oburzona decyzją Ratusza i zapowiada jej zaskarżenie. Wspomina również o tym, że niszczenie otuliny rezerwatu jest przestępstwem ściganym przez Kodeks Karny. To właśnie na brak planu ochrony Ratusz zrzuca konieczność wydania decyzji. Tak naprawdę jednak dokładnie widać, ile warte są dziś deklaracje o niewydawaniu nowych WZtek, mydlenie przez rzecznika Ratusza mieszkańcom oczu poprzez zapewnianie w programie TVN Warszawa o "przekonaniu inwestora do budowy jednego budynku zamiast trzech" itd. Podsumowuje je ostatnie zdanie tego artykułu, mianowicie "[wypowiedź prezesa Marvipolu] Budowę dwóch kolejnych bloków chce zacząć w przyszłym roku". Według RDOŚ "budowa nie będzie znacząco szkodliwa". Czy ta opinia RDOŚ bazuje na takich samych analizach, jak ta unieważniona przez GDOŚ? Z treścią decyzji "można się zapoznać w siedzibie Biura, Plac Starynkiewicza 7/9, pok. 414, w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 8.00 – 16.00.".

Materiał w tej sprawie, zatytułowany "Ekolodzy walczą o jeziorko Ratusz zezwala na zabudowę" przygotowała również TVN Warszawa.

4 komentarze:

 1. Chyba przyszedł czas, aby się stąd wyprowadzić...

  Jeziorko przetrwało cara, Hitlera, Stalina, a coś mi się widzi,że Gronkiewicz-Waltz nie przetrwa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Obejrzyjcie makietę na zdjęciach. Cud miód, pięknie wygląda. Zwłaszcza że ani naszego osiedla ani działek przez płot nie umieszczono. Ładna zielona łąka dookoła. Tylko to ich prywatne jeziorko jakoś niewiele większe niż kanałek wyszło.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kto z kandydatów na radnych zajął jednoznaczne stanowisko w sprawie ochrony jeziorka?

  OdpowiedzUsuń
 4. http://www.zw.com.pl/artykul/2,528331.html

  Oto treść notatki prasowej:

  Konferencja pod hasłem "Czy Jeziorku Czerniakowskiemu grozi
  zagłada?" odbędzie się 3 listopada.
  Spotkanie organizuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w
  Warszawie. Odbędzie się ono o godz. 11
  w Centrum Prasowym PAP, przy ul. Brackiej 6/8. Konferencja jest
  organizowana w odpowiedzi na duże
  zainteresowanie tematem ochrony rezerwatu przyrody „Jeziorko
  Czerniakowskie” oraz w celu uniknięcia
  rozpowszechniania nieprawdziwych informacji.
  Ochrona rezerwatu zostanie omówiona w kontekście planu ochrony -
  opracowywanego z udziałem społeczeństwa
  przez Regionalną Dyrekcję i opiniowanego przez Radę Warszawy, oraz
  uzgodnień wydawanych do warunków
  zabudowy i do decyzji „środowiskowej”, dla przedsięwzięć planowanych
  w sąsiedztwie rezerwatu.
  Pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wyjaśnią ww.
  kwestie oraz odpowiedzą na wszystkie
  pytania związane z ochroną rezerwatu i zagospodarowaniem terenu jego
  otuliny – w ramach posiadanych
  kompetencji. W konferencji wezmą udział: Aleksandra Atłowska,
  Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska
  w Warszawie oraz Anna Ronikier-Dolańska Regionalny Konserwator
  Przyrody


  Z pozdrowieniami
  Witold Jaszczuk
  Zielone Mazowsze

  OdpowiedzUsuń

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami osób czytających bloga. Dane komputera z którego wysyłany jest komentarz są logowane. Autor bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii osób trzecich.
Komentarze zawierające słowa uznane powszechnie za wulgarne będą usuwane. Tak samo usuwane będą komentarze w stylu "chata".Jeśli ktoś posiada informację która jest ważna i sprawdzona ale trudno ją zweryfikować, powinien przysłać ją w formie maila na adres kontaktowy bloga podany w prawej górnej części strony głównej bloga. Komentarze propagujące ewidentnie nieprawdziwe informacje (anonimowe "rewelacje" nie poparte linkami lub innym weryfikowalnym źródłem), jak również wypowiedzi nie związane z tematyką bloga również będą usuwane.

Zasady komentowania treści bloga

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami osób czytających bloga. Autor bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii osób trzecich.
Komentarze zawierające słowa uznane powszechnie za wulgarne będą usuwane. Tak samo usuwane będą komentarze w stylu "chata" oraz komentarze propagujące ewidentnie nieprawdziwe informacje jak również wypowiedzi nie związane z tematyką bloga.

Wyszukiwarka (w blogu i odnośnikach)

Zasady bloga, ograniczenia odpowiedzialności, ochrona prywatności i ochrona praw autorskich

Autorem bloga jest na chwilę obecną grupa osób połączonych ideą ochrony Osiedla Bernardyńska oraz otaczającej go przyrody, a w szczególności rezerwatu Jeziorka Czerniakowskiego. Blog ten powstał z inicjatywy społecznej, nie stanowi jednak stowarzyszenia, w szczególności nie posiada osobowości prawnej. Blog nie jest czasopismem elektronicznym więc nie posiada redakcji.
Na blogu umieszczane są informacje i komentarze dotyczące spraw mogących mieć mniej lub bardziej znaczący wpływ na życie społeczności Osiedla Bernardyńska w Warszawie. Blog nie był, nie jest i nigdy nie będzie skierowany przeciwko jakiejkolwiek konkretnej osobie, firmie, partii politycznej, organizacji itd. Blog jako taki nie popiera żadnej opcji politycznej.

Autor bloga oświadcza, że :
1. Linki, przypisy i cytaty użyte w tym blogu pochodzą z powszechnie dostępnych publikacji elektronicznych, aktów prawnych, komunikatów, pism i uchwał i stanowią własność i odpowiedzialność właściwych dla ich publikacji/powstania podmiotów w kontekście kodeksu cywilnego, prawa prasowego oraz odpowiednich ustaw o ochronie własności intelektualnej. Każdorazowe powołanie się w tym blogu na daną publikację zewnętrzną jest wyraźnie zaznaczone z podaniem nazwy źródła i linku lub przypisu do tekstu lub materiału źródłowego aktualnego na chwilę umieszczania danej informacji na blogu.
Autor nie ponosi odpowiedzialności za treść, nie weryfikuje osobiście tego typu cytowanych materiałów.
2. Dokładana jest wszelka możliwa staranność, aby umieszczane informacje były sprawdzone i rzetelne.
Jednakże z powodu ograniczeń w dostępie do informacji oraz często trudno weryfikowalnych źródeł nie zawsze jest to możliwe. Podając odnośniki do informacji zewnętrznych Autor w dobrej wierze zakłada, że zostały zweryfikowane przez podmiot publikujący/wydający. Uzyskując informacje w drodze ustnej lub email (np. od mieszkańców itp.) Autor dokłada wszelkiej staranności, żeby je spróbować zweryfikować. Autor dodatkowo wyraża swoje subiektywne oceny, opinie i komentarze na tematy i do materiałów które umieszcza i na które powołuje się w blogu mając do tego prawo na podstawie art. 10 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Tym niemniej, jeśli z jakiegoś powodu umieszczona informacja nie odpowiadała stanowi faktycznemu w momencie umieszczenia na blogu lub materiał źródłowy informacji zewnętrznej został skutecznie zakwestionowany na drodze prawnej Autor zobowiązuje się do jej usunięcia/skorygowania bez zbędnej zwłoki, jeśli tylko zostanie o tym fakcie skutecznie powiadomiony (wraz z uzasadnieniem). Podawane informacje są weryfikowane co do aktualności i dostępności źródeł na dzień dokonania wpisu i zgodnie z formułą bloga (zachowana chronologia wydarzeń) nie muszą być modyfikowane wstecznie. Uzupełnienie/doprecyzowanie informacji, której treść uległa zmianie na skutek upływu czasu i nowych wydarzeń, w kolejnym wpisie jest uznawane za działanie wystarczające.
3. Jednocześnie Autor dokłada wszelkich starań, żeby zapewnić osobom przysyłającym materiały do umieszczenia na blogu anonimowość.
4. Autor nie ponosi odpowiedzialności za działalność osób czytających tego bloga, w szczególności za propagowanie treści tego bloga w innych mediach (tradycyjnych i elektronicznych) o ile sam osobiście nie jest odpowiedzialny za ich przekazanie w/w mediom. Jednocześnie Autor zwraca się z prośbą o nie propagowanie treści tego bloga, adresu www, linków RSS itp w sposób naruszający zarówno dobre obyczaje jak i Netykietę czy regulaminy poszczególnych mediów elektronicznych (portali, grup i forów dyskusyjnych itp.)
5. Autor nie ponosi również odpowiedzialności za treść komentarzy osób czytających bloga, jednakże w miarę możliwości dokłada wszelkich starań aby te komentarze spełniały standardy kultury wypowiedzi oraz nie zawierały treści wulgarnych. Blog ma status ograniczonej moderacji (wyłącznie komentarze do starszych postów), dlatego może się zdarzyć, że komentarz o niedozwolonej treści będzie usunięty z pewnym opóźnieniem.