piątek, 4 czerwca 2010

Krajobraz po burzy i "zagadka" hydrologiczna

Wczorajsze burze były dość mocno odczuwalne na Osiedlu. Na szczęście wygląda na to, że w większości uniknęliśmy większych podtopień.  Wysoki stan wody utrzymuje się na Kanale Czerniakowskim. Woda ciągle wypływa z wlotu na wysokości budynku nr 10, jednak już na wysokości nowego przepustu woda stoi (a przynajmniej sprawia takie wrażenie). Światło przepustu zostało całkowicie zalane, również tymczasowa kładka dla pieszych wystaje tylko na 2-3 centymetry ponad poziom wody, co widać na zdjęciach obok.
Tak te miejsca wyglądały wczoraj wieczorem. Zdjęcia nadesłała p. aiszat, niestety pogoda sprawiła że są mało wyraźne. Dziękujemy.
Tak jak pisała jedna z osób odwiedzających bloga, po wschodniej stronie przepustu osunął się fragment ziemi tworząc sporą wyrwę w skarpie brzegu kanału. (zdjęcie obok).

Dodatkowo tym razem udało się zlokalizować "zagadkę hydrologiczną" o której już kilkukrotnie wspominano w komentarzach. Chodzi o podejrzane miejsce, w którym do kanału prawdopodobnie jest wprowadzana dodatkowa woda. Miejsce to znajduje się na wysokości przedszkola. Próby fotografowania z daleka przyniosły marne rezultaty, ale na szczęście okazało się że mimo pozornego braku dostępu da się tam podejść. W tym celu należy z chodnika zejść na ścieżkę biegnącą wzdłuż siatki przedszkola (po zachodniej stronie) i iść zaraz przy płocie do końca. Krzaki przeszkadzają tylko pierwsze kilka metrów, później ścieżka jest szeroka i wygodna. Następnie już nad samym kanałem należy skręcić w lewo również idąc tuż przy płocie. Po 10 m (tam się właściwie kończy ścieżka) jest miejsce z którego bardzo dobrze to zjawisko widać, w odległości około 10-15m, na wysokości dużej zielonej maszyny (prawdopodobnie do mielenia gałęzi) , znajdującej się po stronie budowy. Wyraźnie widać, jak w tym miejscu przy brzegu po stronie budowy woda dostaje się do Kanału (najwyraźniej jest do niego wtłaczana) powodując bąble na powierzchni. Zdjęcia nie oddają zjawiska, dlatego chcemy pokazać dwa krótkie filmy nakręcone aparatem.

UWAGA! Droga do wyżej opisywanego miejsca jest stosunkowo łatwa, ale ze względu na podniesiony poziom wody w Kanale Czerniakowskim należy zachować szczególną ostrożność podczas przechodzenia ścieżką wzdłuż płotu przedszkola ze względu na niewielką odległość od skarpy Kanału. Dzieci zdecydowanie NIE POWINNY się tam wybierać bez opieki dorosłych.

9 komentarzy:

 1. Kładka została rano naprawiona przez 2 panów działkowiczów. Można już po niej przechodzić. A kanałek oglądają właśnie przedstawiciele
  Straży Miejsckiej.Mam nadzieję, że spiszą protokół.

  OdpowiedzUsuń
 2. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza "przedstawicieli warszawskich inicjatyw obywatelskich, organizacji i środowisk, zainteresowanych działaniem na rzecz poprawy przestrzeni publicznej oraz wprowadzaniem w tę przestrzeń nowych stylów życia, na robocze spotkanie w siedzibie Muzeum 8 czerwca 2010 o godzinie 18.00 poświęcone programowi festiwalu 'Warszawa w budowie 2010'. Przedstawimy Państwu nasze propozycje tematów spotkań, debat, warsztatów oraz zajęć edukacyjnych. Chcemy je organizować wspólnie z Wami, dlatego czekamy także na Wasze propozycje i projekty." http://warszawa.ngo.pl/wiadomosc/558681.html ...

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzisiaj koło godz. 12 w południe pracownicy budowy podejmowali dziwne działania koło kanałku. Jeden przerzucił przez płot w chwasty przy kanałku długą tyczkę zakończoną u góry pomarańczowym prostokątem, nastepnie sam przeskoczył przez płot i rozgarnął chwasty. Po chwili koło płotu na terenie budowy zjawił się drugi pracownik z jakimś urządzeniem na statywie. Chyba coś mierzyli. Możliwe, że wytyczali następne miejsce do odprowadzania wody z budowy do kanałku.
  Po zakończeniu działań pierwszy z pracowników wrócił na teren budowy tak jak stamtąd wyszedł - przeskakując płot.
  Wszystko działo się niedaleko przepustu, mniej więcej w połowie odległości między sfilmowanym miejscem wypływu a przepustem.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzisiaj rano zrobiłam sobie wycieczkę wzdłuż kanałku.I oto co zauważyłam.Przy przepuście pękają i osuwają się burty.Wał od kładki do przepustu, a raczej grunt, w raz z darniną jest bardzo nasączony wodę / po drugiej stronie kładki sucho/.Wzdłuż kanałku jest wiele miejsc, przy brzegach,w których woda lekko wiruje.Jest tez kilka miejsc gdzie powyjmowane są płyty, a darnina naruszona. Znalazłam jendak miejsce gdzie rurę widać wyrażnie, i co najważniejsze woda nadal jest wypuszczana do kanałku.Teren w okolicach wypływu kanałku "mokry".Prawdopodobnie wybijają wody gruntowe?albo....)I jeszcze jedno, kamienna obudowa przepustu od strony kłaki wydaje się pękać,/ na wysokości ostatniej wysokiej wody/ ale może mi się wydawać,więc może niech ktoś jeszcze zobaczy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Podaję linki gdzie są opisane sposoby pozbywania się wód gruntowych. Myślę, ze ciekawe...
  http://www.budujemydom.pl/component/option,com_content/task,specialblogcategory/act,view/id,917/Itemid,41/
  Urywki:"Zebraną wodę możemy także odprowadzić poza działkę. Odbiornikiem może być system kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej (nie bytowo-gospodarczej!), rów melioracyjny, pobliskie jezioro, staw lub płynąca nieopodal rzeczka. Najlepiej oczywiście, by odbiornik był położony poniżej systemu drenarskiego, ale jeśli jest inaczej, można przepompowywać wodę specjalną pompą do wody zanieczyszczonej, choć oznaczać to będzie dodatkowe koszty ze względu na zużycie prądu. Korzystać z takich odbiorników możemy jedynie pod warunkiem uzyskania odpowiednich zezwoleń. Dodatkowym problemem może okazać się uzyskanie zgody od sąsiadów, przez których działkę byłaby poprowadzona rura.

  Zebraną wodę najlepiej odprowadzać do sieci kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej, na co należy uzyskać odpowiednie zezwolenie. Jako odbiornik można też wykorzystać pobliski staw, rów melioracyjny albo wodę zagospodarować na działce, rozsączając ją lub odprowadzając do głębszych, przepuszczalnych warstw gruntu przez studnię chłonną. Jedynie w sytuacji, gdy nie można odprowadzić wody do kanalizacji, w pobliżu nie ma żadnego odbiornika, a my nie mamy odpowiedniego kawałka nieutwardzonej powierzchni, z wykonania odwodnienia musimy zrezygnować"
  Czy te cytaty nie wyjaściają nam sytuacji "suchego terenu budowy?" I co ze zezwoleniami na odpompowywanie wody?!!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Przed pół godziną w starym sadzie na wysokości 10 policja znalała powieszonego męszczyznę.Zadzwoniłam po policję, bo nikt ze spacerowiczów nie chciał pójść ze mną i sprawdzić,co sie z człowiekiem dzieje,dlaczego w tej samej pozycji stoi od rana?Słyszałam tylko to pijak, co się pani przejmuje? Tym razem było za póżno żeby pomóc, ale w przyszłości może nasze zainteresowanie ocali komuś życie......

  OdpowiedzUsuń
 7. Przepraszam za błędy w komentarzu.To nie jest brak szacunku, tylko nerwy po zaistniałym incydencie.

  OdpowiedzUsuń
 8. największą zagadką hydrologiczną jest to, iż pomimo tak dużej ulewy, kanałek nie wylał jak to zwykle miał w zwyczaju przy tak duzych opadach !

  OdpowiedzUsuń
 9. Mieszkam tu od 79r i nie pamiętam, żeby kanałek wylewał. Bywało, że poziom sie podnosił, ale tylko wtedy, gdy porządnie lało przez kilka dni.Nigdy nie zdażyło się, by pozim wody drastycznie sie podniósł po jednej nocy.
  I to jest właśnie ta zagadka hydrologiczna.

  OdpowiedzUsuń

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami osób czytających bloga. Dane komputera z którego wysyłany jest komentarz są logowane. Autor bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii osób trzecich.
Komentarze zawierające słowa uznane powszechnie za wulgarne będą usuwane. Tak samo usuwane będą komentarze w stylu "chata".Jeśli ktoś posiada informację która jest ważna i sprawdzona ale trudno ją zweryfikować, powinien przysłać ją w formie maila na adres kontaktowy bloga podany w prawej górnej części strony głównej bloga. Komentarze propagujące ewidentnie nieprawdziwe informacje (anonimowe "rewelacje" nie poparte linkami lub innym weryfikowalnym źródłem), jak również wypowiedzi nie związane z tematyką bloga również będą usuwane.

Zasady komentowania treści bloga

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami osób czytających bloga. Autor bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii osób trzecich.
Komentarze zawierające słowa uznane powszechnie za wulgarne będą usuwane. Tak samo usuwane będą komentarze w stylu "chata" oraz komentarze propagujące ewidentnie nieprawdziwe informacje jak również wypowiedzi nie związane z tematyką bloga.

Wyszukiwarka (w blogu i odnośnikach)

Zasady bloga, ograniczenia odpowiedzialności, ochrona prywatności i ochrona praw autorskich

Autorem bloga jest na chwilę obecną grupa osób połączonych ideą ochrony Osiedla Bernardyńska oraz otaczającej go przyrody, a w szczególności rezerwatu Jeziorka Czerniakowskiego. Blog ten powstał z inicjatywy społecznej, nie stanowi jednak stowarzyszenia, w szczególności nie posiada osobowości prawnej. Blog nie jest czasopismem elektronicznym więc nie posiada redakcji.
Na blogu umieszczane są informacje i komentarze dotyczące spraw mogących mieć mniej lub bardziej znaczący wpływ na życie społeczności Osiedla Bernardyńska w Warszawie. Blog nie był, nie jest i nigdy nie będzie skierowany przeciwko jakiejkolwiek konkretnej osobie, firmie, partii politycznej, organizacji itd. Blog jako taki nie popiera żadnej opcji politycznej.

Autor bloga oświadcza, że :
1. Linki, przypisy i cytaty użyte w tym blogu pochodzą z powszechnie dostępnych publikacji elektronicznych, aktów prawnych, komunikatów, pism i uchwał i stanowią własność i odpowiedzialność właściwych dla ich publikacji/powstania podmiotów w kontekście kodeksu cywilnego, prawa prasowego oraz odpowiednich ustaw o ochronie własności intelektualnej. Każdorazowe powołanie się w tym blogu na daną publikację zewnętrzną jest wyraźnie zaznaczone z podaniem nazwy źródła i linku lub przypisu do tekstu lub materiału źródłowego aktualnego na chwilę umieszczania danej informacji na blogu.
Autor nie ponosi odpowiedzialności za treść, nie weryfikuje osobiście tego typu cytowanych materiałów.
2. Dokładana jest wszelka możliwa staranność, aby umieszczane informacje były sprawdzone i rzetelne.
Jednakże z powodu ograniczeń w dostępie do informacji oraz często trudno weryfikowalnych źródeł nie zawsze jest to możliwe. Podając odnośniki do informacji zewnętrznych Autor w dobrej wierze zakłada, że zostały zweryfikowane przez podmiot publikujący/wydający. Uzyskując informacje w drodze ustnej lub email (np. od mieszkańców itp.) Autor dokłada wszelkiej staranności, żeby je spróbować zweryfikować. Autor dodatkowo wyraża swoje subiektywne oceny, opinie i komentarze na tematy i do materiałów które umieszcza i na które powołuje się w blogu mając do tego prawo na podstawie art. 10 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Tym niemniej, jeśli z jakiegoś powodu umieszczona informacja nie odpowiadała stanowi faktycznemu w momencie umieszczenia na blogu lub materiał źródłowy informacji zewnętrznej został skutecznie zakwestionowany na drodze prawnej Autor zobowiązuje się do jej usunięcia/skorygowania bez zbędnej zwłoki, jeśli tylko zostanie o tym fakcie skutecznie powiadomiony (wraz z uzasadnieniem). Podawane informacje są weryfikowane co do aktualności i dostępności źródeł na dzień dokonania wpisu i zgodnie z formułą bloga (zachowana chronologia wydarzeń) nie muszą być modyfikowane wstecznie. Uzupełnienie/doprecyzowanie informacji, której treść uległa zmianie na skutek upływu czasu i nowych wydarzeń, w kolejnym wpisie jest uznawane za działanie wystarczające.
3. Jednocześnie Autor dokłada wszelkich starań, żeby zapewnić osobom przysyłającym materiały do umieszczenia na blogu anonimowość.
4. Autor nie ponosi odpowiedzialności za działalność osób czytających tego bloga, w szczególności za propagowanie treści tego bloga w innych mediach (tradycyjnych i elektronicznych) o ile sam osobiście nie jest odpowiedzialny za ich przekazanie w/w mediom. Jednocześnie Autor zwraca się z prośbą o nie propagowanie treści tego bloga, adresu www, linków RSS itp w sposób naruszający zarówno dobre obyczaje jak i Netykietę czy regulaminy poszczególnych mediów elektronicznych (portali, grup i forów dyskusyjnych itp.)
5. Autor nie ponosi również odpowiedzialności za treść komentarzy osób czytających bloga, jednakże w miarę możliwości dokłada wszelkich starań aby te komentarze spełniały standardy kultury wypowiedzi oraz nie zawierały treści wulgarnych. Blog ma status ograniczonej moderacji (wyłącznie komentarze do starszych postów), dlatego może się zdarzyć, że komentarz o niedozwolonej treści będzie usunięty z pewnym opóźnieniem.