piątek, 13 sierpnia 2010

Minął rok

Dziś mija równo rok, odkąd powstał blog "Obronić Osiedle Bernardyńska". Początki były trudne, była nas zaledwie garstka. Później bywało jeszcze trudniej, gdy okazało się, że sprawy poruszane przez blog są dla niektórych bardzo "niewygodne" i pojawiły się naciski, żeby uciąć wszelką dyskusję na ich temat. Jednak dzięki (m.inn.) temu blogowi udało się zintegrować lokalną społeczność, nawiązać współpracę mieszkańców z samorządowcami a przede wszystkim przerwać (przynajmniej częściowo) proceder decydowania o naszych sprawach bez nas. Jeziorko Czerniakowskie przestało być "jakimś tam jeziorem", nic nie mówiącym większości "rezerwatem na Czerniakowie". Zaczęto zauważać, że jest wartościowym miejscem którego konieczność ochrony na dobre zagościła w świadomości ludzi (przynajmniej niektórych).

Nie wszystko co zamierzaliśmy udało się osiągnąć, ale bez naszych wspólnych działań sytuacja osiedla i jego otoczenia prawdopodobnie wyglądałaby znacznie gorzej niż jest teraz. Zmusiliśmy urzędników, żeby nas zauważyli. Na sesjach Rady Dzielnicy, na sesji Rady Warszawy, w mediach. Wyciągnęliśmy na wierzch, wprost przed kamery i pod pióra dziennikarzy sprawy, które w innym przypadku pewnie przeszłyby bez echa. Udało się zainteresować problemami Jeziorka Czerniakowskiego dzielnicę, miasto, Polskę. Świadczy o tym chociażby długa lista pozycji w dziale Prasówka tego bloga.

Mimo usilnych starań ciągle nie udało się doprowadzić do uchwalenia lokalnego PZP dla Czerniakowa Południowego w formie uwzględniającej ochronę przyrody i obecnych mieszkańców. Plan ochrony Jeziorka ciągle jest w fazie roboczej. W wyniku kwietniowej tragedii pod Smoleńskiem straciliśmy naszego księdza proboszcza, orędownika ochrony Jeziorka Czerniakowskiego i wspaniałego społecznika.
Zetknęliśmy się również z lekceważeniem, wmawiano nam różne rzeczy, kazano w nieskończoność czekać i nie odpowiadano na pisma. Jednak dzięki uporowi udało się osiągnąć pewne sukcesy nawet w obliczu wszechobecnej biurokracji i niejasnych przepisów. Miniony rok był niezły, pozostaje mieć nadzieję że nadchodzący będzie lepszy. Ciągle musimy patrzeć na ręce ludziom, którzy chcą zmian na naszym osiedlu i jego okolicy. Zmian, jak wielokrotnie udowodniono, niekoniecznie na lepsze, a w większości na gorsze. Zmian dokonywanych teoretycznie w majestacie prawa, jednak jak się okazało - również nie zawsze. Kto ma tego pilnować, jeśli nie my, mieszkańcy, sympatycy, zwykli ludzie?

Chcę serdecznie podziękować wszystkim, którzy poświęcają swój czas na działalność społeczną w obronie osiedla i Jeziorka. Ludziom, którzy nie przestraszyli się zastraszania, przesłuchań pod fałszywymi zarzutami, głuchych telefonów. Ludziom, którzy nie dali sobie wmówić, że nic się nie da zrobić, że "tak musi być" bo ktoś inny postanowił za nich. Ludziom, którzy Osiedle Bernardyńska traktują jako swoją małą ojczyznę i nie wahają się bronić miejsca w którym mieszkają. Razem damy radę, razem jesteśmy silni. Razem coś znaczymy. Dziękuję.

3 komentarze:

  1. My też dziękujemy.... :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja tez jako warszawiak dziekuje zalozycielom bloga :

    OdpowiedzUsuń
  3. Dziś dowiedziałem się, że parking przy Gołkowskiej/Bonifacego może przestać działać (nie przedłużona dierżawa terenu). Może to mieć związek z planami budowy 14-kondygnacyjnego bloku w tym rejonie. Warunki już zostały wydane, więć obietnica o braku nowych będzie spełniona. W przypadku realizacji tej inwestycji grozi nam totalny bałagan parkingowy na osiedlu.

    OdpowiedzUsuń

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami osób czytających bloga. Dane komputera z którego wysyłany jest komentarz są logowane. Autor bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii osób trzecich.
Komentarze zawierające słowa uznane powszechnie za wulgarne będą usuwane. Tak samo usuwane będą komentarze w stylu "chata".Jeśli ktoś posiada informację która jest ważna i sprawdzona ale trudno ją zweryfikować, powinien przysłać ją w formie maila na adres kontaktowy bloga podany w prawej górnej części strony głównej bloga. Komentarze propagujące ewidentnie nieprawdziwe informacje (anonimowe "rewelacje" nie poparte linkami lub innym weryfikowalnym źródłem), jak również wypowiedzi nie związane z tematyką bloga również będą usuwane.

Zasady komentowania treści bloga

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami osób czytających bloga. Autor bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii osób trzecich.
Komentarze zawierające słowa uznane powszechnie za wulgarne będą usuwane. Tak samo usuwane będą komentarze w stylu "chata" oraz komentarze propagujące ewidentnie nieprawdziwe informacje jak również wypowiedzi nie związane z tematyką bloga.

Wyszukiwarka (w blogu i odnośnikach)

Zasady bloga, ograniczenia odpowiedzialności, ochrona prywatności i ochrona praw autorskich

Autorem bloga jest na chwilę obecną grupa osób połączonych ideą ochrony Osiedla Bernardyńska oraz otaczającej go przyrody, a w szczególności rezerwatu Jeziorka Czerniakowskiego. Blog ten powstał z inicjatywy społecznej, nie stanowi jednak stowarzyszenia, w szczególności nie posiada osobowości prawnej. Blog nie jest czasopismem elektronicznym więc nie posiada redakcji.
Na blogu umieszczane są informacje i komentarze dotyczące spraw mogących mieć mniej lub bardziej znaczący wpływ na życie społeczności Osiedla Bernardyńska w Warszawie. Blog nie był, nie jest i nigdy nie będzie skierowany przeciwko jakiejkolwiek konkretnej osobie, firmie, partii politycznej, organizacji itd. Blog jako taki nie popiera żadnej opcji politycznej.

Autor bloga oświadcza, że :
1. Linki, przypisy i cytaty użyte w tym blogu pochodzą z powszechnie dostępnych publikacji elektronicznych, aktów prawnych, komunikatów, pism i uchwał i stanowią własność i odpowiedzialność właściwych dla ich publikacji/powstania podmiotów w kontekście kodeksu cywilnego, prawa prasowego oraz odpowiednich ustaw o ochronie własności intelektualnej. Każdorazowe powołanie się w tym blogu na daną publikację zewnętrzną jest wyraźnie zaznaczone z podaniem nazwy źródła i linku lub przypisu do tekstu lub materiału źródłowego aktualnego na chwilę umieszczania danej informacji na blogu.
Autor nie ponosi odpowiedzialności za treść, nie weryfikuje osobiście tego typu cytowanych materiałów.
2. Dokładana jest wszelka możliwa staranność, aby umieszczane informacje były sprawdzone i rzetelne.
Jednakże z powodu ograniczeń w dostępie do informacji oraz często trudno weryfikowalnych źródeł nie zawsze jest to możliwe. Podając odnośniki do informacji zewnętrznych Autor w dobrej wierze zakłada, że zostały zweryfikowane przez podmiot publikujący/wydający. Uzyskując informacje w drodze ustnej lub email (np. od mieszkańców itp.) Autor dokłada wszelkiej staranności, żeby je spróbować zweryfikować. Autor dodatkowo wyraża swoje subiektywne oceny, opinie i komentarze na tematy i do materiałów które umieszcza i na które powołuje się w blogu mając do tego prawo na podstawie art. 10 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Tym niemniej, jeśli z jakiegoś powodu umieszczona informacja nie odpowiadała stanowi faktycznemu w momencie umieszczenia na blogu lub materiał źródłowy informacji zewnętrznej został skutecznie zakwestionowany na drodze prawnej Autor zobowiązuje się do jej usunięcia/skorygowania bez zbędnej zwłoki, jeśli tylko zostanie o tym fakcie skutecznie powiadomiony (wraz z uzasadnieniem). Podawane informacje są weryfikowane co do aktualności i dostępności źródeł na dzień dokonania wpisu i zgodnie z formułą bloga (zachowana chronologia wydarzeń) nie muszą być modyfikowane wstecznie. Uzupełnienie/doprecyzowanie informacji, której treść uległa zmianie na skutek upływu czasu i nowych wydarzeń, w kolejnym wpisie jest uznawane za działanie wystarczające.
3. Jednocześnie Autor dokłada wszelkich starań, żeby zapewnić osobom przysyłającym materiały do umieszczenia na blogu anonimowość.
4. Autor nie ponosi odpowiedzialności za działalność osób czytających tego bloga, w szczególności za propagowanie treści tego bloga w innych mediach (tradycyjnych i elektronicznych) o ile sam osobiście nie jest odpowiedzialny za ich przekazanie w/w mediom. Jednocześnie Autor zwraca się z prośbą o nie propagowanie treści tego bloga, adresu www, linków RSS itp w sposób naruszający zarówno dobre obyczaje jak i Netykietę czy regulaminy poszczególnych mediów elektronicznych (portali, grup i forów dyskusyjnych itp.)
5. Autor nie ponosi również odpowiedzialności za treść komentarzy osób czytających bloga, jednakże w miarę możliwości dokłada wszelkich starań aby te komentarze spełniały standardy kultury wypowiedzi oraz nie zawierały treści wulgarnych. Blog ma status ograniczonej moderacji (wyłącznie komentarze do starszych postów), dlatego może się zdarzyć, że komentarz o niedozwolonej treści będzie usunięty z pewnym opóźnieniem.