poniedziałek, 7 lutego 2011

Zmarł Yves Lemauviel - nasz sąsiad i wielki pasjonat Jeziorka

Dziś otrzymaliśmy od Towarzystwa Miasto-Ogród Sadyba smutną informację:

Drodzy mieszkańcy i przyjaciele Sadyby
 
Z przykrością zawiadamiamy, że w ostatnią środę zmarł pasjonat i wielbiciel Jeziorka Czerniakowskiego, Yves Lemauviel.  Był francuskim ornitologiem, wybitnym znawcą ptaków.  Aktywnym członkiem wielu francuskich i polskich stowarzyszeń ekologicznych. Jego największą pasją była fotografia. Od końca lat 80. fotografował ptaki naszego Jeziorka, na bieżąco dokumentując pojawiające się tu chronione gatunki, ale także – niestety - przypadki ich niszczenia.
 
Efekty jego wielogodzinnych sesji zdjęciowych w terenie możemy do dziś 
podziwiać  na parkanie Szkoły Podstawowej nr 103 od strony ul. Jeziornej.   
Tu bowiem znajduje się wystawa jego unikatowych zdjęć chronionych ptaków Jeziorka, która powstała przy okazji festiwalu Otwarte Ogrody w 2009 roku.  
Zdjęcia z tej wystawy wraz z ciekawymi opisami autorstwa Andrzeja 
Kruszewicza, znanego ornitologa i dyrektora warszawskiego zoo, uwiecznione zostały dodatkowo w postaci kolorowego katalogu – albumu. Na załączonym zdjęciu Yves Lemauviel (z prawej) prezentuje swój katalog powystawowy w dniu jego premiery na Sadybie w czerwcu 2009 r.; obok współautor – Andrzej 
Kruszewicz.
 
Jednocześnie informujemy, że msza pogrzebowa za śp. Yves’a Lemauvela 
odbędzie się w najbliższą środę o 13:00 w naszej parafii w kościele przy Goraszewskiej, a pogrzeb na cmentarzu przy ul. św. Bonifacego tuż obok.
 
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne
Miasto-Ogród Sadyba

5 komentarzy:

 1. Jeziorko Czerniakowskie już nigdy nie będzie takie same bez Yves'a. Dla niego to nie było po prostu jeziorko - to była jego pasja o którą dbał - jak i my mieszkańcy Sadyby powinniśmy. Mało jest takich osób, które umieją w pełni oddać się swojej pasji a Yves zawsze znajdywał wokół jeziorka coś ciekawego. Dziś, w pośpiechu i zamknietej postawie nie umiemy już cieszyć się z małych rzeczy. Yves potrafił je docenić. Zawsze był pogodny i bardzo sympatyczny. To duża strat dla ludzi którzy go znali. Będzie mi go brakować...

  Gabriela de Dios

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakoś pusto tak nad jeziorkiem...już nie zobaczymy przechadzającego się nad nim Yves'a z lornetką i aparatem w dłoni obserwującego ptaki. Nie usłyszymy jego opowiadań o ptakach znad jeziorka, któremu poświęcił tyle czasu i uwagi. Bo po raz kolejny życie przypomniało nam jak bardzo jest kruche. Nasze osiedle straciło cennego mieszkańca, który w całości poświęcił się swojej pasji- ptakom, ich ochronie oraz ochronie samego jeziorka,które przecież jest sercem naszej okolicy, tak często zaniedbywanym. Brakuje ludzi takich jak Yves. Otwartych na ludzi, na przyrodę, przyjaznych. Ludzi dla których czas płynie inaczej, którzy potrafią zatrzymać się i dostrzec skarby nas otaczające a często umykające nieobecnym oczom. Na prawdę bardzo mi przykro, że już go z nami nie ma. Ale dziękujemy, że byłeś, jak ptak co na chwilę przysiadł by wkrótce odlecieć w odległe strony...mam nadzieje, że najpiękniejsze ptaki będą towarzyszyły Ci w twojej podróży.

  Aleksandra

  OdpowiedzUsuń
 3. Drogi Yves,
  starałem się o to ,abyś na czas dostał książkę z tekstem dla Ciebie światowej sławy ornitologa-Heleny Rogachevei "The Birds of Central Siberia".Dostała Twoją broszurę o ptakach Jeziorka Czerniakowskiego,bardzo jej przypadła do gustu,tak jak i Twoja dla niej dedykacja.Miałem ten prezent dla Ciebie już 2 lutego ale zadecydowałeś ,że Twoja migracja w wieczność nastąpi dzień później i nie mogłem Ci go wręczyć.Dwa lata temu na Mazurach pierwszy raz widziałem ciągnące żurawie .Leciały wysoko.W ich kluczu było jedno wolne miejsce.Wiem,że je zająłeś...Vuela amigo,vuela alto ,tak aby żadne małości tego świata nie mogły Cię już dotknąć.Bądź szczęśliwy wśród wśród mieszkańców niebieskich przestrzeni,których tak kochałeś.Tomasz

  OdpowiedzUsuń
 4. Drogi Yves,wiem jak bardzo Ci zależało na dedykacji od światowej sławy ornitologa-prof.Heleny Rogachevei w jej książce "The Birds of Central Siberia".Dostała od Ciebie Twoją broszurę o ptakach Jeziorka Czerniakowskiego z tekstem dla niej-bardzo jej przypadł do gustu.Zrewanżowała się podobnym.Miałem więc prezent dla Ciebie już 2 lutego ale los zadecydował,że Twoja migracja w wieczność nastąpiła 3 -go...Dwa lata temu,na Mazurach ,pierwszy raz w życiu widziałem ciągnące żurawie.Leciały wysoko.W kluczu było jedno wolne miejsce.Wiem ,że je zająłeś.Vuela amigo,vuela alto ,już nie dosięgną Cię małości tego świata.Bądź szczęśliwy wśród mieszkańców niebieskich przestrzeni,których tak kochałeś.Tomasz

  OdpowiedzUsuń
 5. Owego mężczyznę widywałem w kościele. Nie wiedziałem kim jest, ani jak się nazywa, ale przypuszczałem że to wyjątkowa postać. Kojarzył mi się z apostołem. Teraz wiem że się nie myliłem. Na tym blogu dowiedziałem się, że faktycznie był niezwykłym, dobrym, pożytecznym człowiekiem. Niech mu będzie za to odpłacone.

  OdpowiedzUsuń

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami osób czytających bloga. Dane komputera z którego wysyłany jest komentarz są logowane. Autor bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii osób trzecich.
Komentarze zawierające słowa uznane powszechnie za wulgarne będą usuwane. Tak samo usuwane będą komentarze w stylu "chata".Jeśli ktoś posiada informację która jest ważna i sprawdzona ale trudno ją zweryfikować, powinien przysłać ją w formie maila na adres kontaktowy bloga podany w prawej górnej części strony głównej bloga. Komentarze propagujące ewidentnie nieprawdziwe informacje (anonimowe "rewelacje" nie poparte linkami lub innym weryfikowalnym źródłem), jak również wypowiedzi nie związane z tematyką bloga również będą usuwane.

Zasady komentowania treści bloga

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami osób czytających bloga. Autor bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii osób trzecich.
Komentarze zawierające słowa uznane powszechnie za wulgarne będą usuwane. Tak samo usuwane będą komentarze w stylu "chata" oraz komentarze propagujące ewidentnie nieprawdziwe informacje jak również wypowiedzi nie związane z tematyką bloga.

Wyszukiwarka (w blogu i odnośnikach)

Zasady bloga, ograniczenia odpowiedzialności, ochrona prywatności i ochrona praw autorskich

Autorem bloga jest na chwilę obecną grupa osób połączonych ideą ochrony Osiedla Bernardyńska oraz otaczającej go przyrody, a w szczególności rezerwatu Jeziorka Czerniakowskiego. Blog ten powstał z inicjatywy społecznej, nie stanowi jednak stowarzyszenia, w szczególności nie posiada osobowości prawnej. Blog nie jest czasopismem elektronicznym więc nie posiada redakcji.
Na blogu umieszczane są informacje i komentarze dotyczące spraw mogących mieć mniej lub bardziej znaczący wpływ na życie społeczności Osiedla Bernardyńska w Warszawie. Blog nie był, nie jest i nigdy nie będzie skierowany przeciwko jakiejkolwiek konkretnej osobie, firmie, partii politycznej, organizacji itd. Blog jako taki nie popiera żadnej opcji politycznej.

Autor bloga oświadcza, że :
1. Linki, przypisy i cytaty użyte w tym blogu pochodzą z powszechnie dostępnych publikacji elektronicznych, aktów prawnych, komunikatów, pism i uchwał i stanowią własność i odpowiedzialność właściwych dla ich publikacji/powstania podmiotów w kontekście kodeksu cywilnego, prawa prasowego oraz odpowiednich ustaw o ochronie własności intelektualnej. Każdorazowe powołanie się w tym blogu na daną publikację zewnętrzną jest wyraźnie zaznaczone z podaniem nazwy źródła i linku lub przypisu do tekstu lub materiału źródłowego aktualnego na chwilę umieszczania danej informacji na blogu.
Autor nie ponosi odpowiedzialności za treść, nie weryfikuje osobiście tego typu cytowanych materiałów.
2. Dokładana jest wszelka możliwa staranność, aby umieszczane informacje były sprawdzone i rzetelne.
Jednakże z powodu ograniczeń w dostępie do informacji oraz często trudno weryfikowalnych źródeł nie zawsze jest to możliwe. Podając odnośniki do informacji zewnętrznych Autor w dobrej wierze zakłada, że zostały zweryfikowane przez podmiot publikujący/wydający. Uzyskując informacje w drodze ustnej lub email (np. od mieszkańców itp.) Autor dokłada wszelkiej staranności, żeby je spróbować zweryfikować. Autor dodatkowo wyraża swoje subiektywne oceny, opinie i komentarze na tematy i do materiałów które umieszcza i na które powołuje się w blogu mając do tego prawo na podstawie art. 10 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Tym niemniej, jeśli z jakiegoś powodu umieszczona informacja nie odpowiadała stanowi faktycznemu w momencie umieszczenia na blogu lub materiał źródłowy informacji zewnętrznej został skutecznie zakwestionowany na drodze prawnej Autor zobowiązuje się do jej usunięcia/skorygowania bez zbędnej zwłoki, jeśli tylko zostanie o tym fakcie skutecznie powiadomiony (wraz z uzasadnieniem). Podawane informacje są weryfikowane co do aktualności i dostępności źródeł na dzień dokonania wpisu i zgodnie z formułą bloga (zachowana chronologia wydarzeń) nie muszą być modyfikowane wstecznie. Uzupełnienie/doprecyzowanie informacji, której treść uległa zmianie na skutek upływu czasu i nowych wydarzeń, w kolejnym wpisie jest uznawane za działanie wystarczające.
3. Jednocześnie Autor dokłada wszelkich starań, żeby zapewnić osobom przysyłającym materiały do umieszczenia na blogu anonimowość.
4. Autor nie ponosi odpowiedzialności za działalność osób czytających tego bloga, w szczególności za propagowanie treści tego bloga w innych mediach (tradycyjnych i elektronicznych) o ile sam osobiście nie jest odpowiedzialny za ich przekazanie w/w mediom. Jednocześnie Autor zwraca się z prośbą o nie propagowanie treści tego bloga, adresu www, linków RSS itp w sposób naruszający zarówno dobre obyczaje jak i Netykietę czy regulaminy poszczególnych mediów elektronicznych (portali, grup i forów dyskusyjnych itp.)
5. Autor nie ponosi również odpowiedzialności za treść komentarzy osób czytających bloga, jednakże w miarę możliwości dokłada wszelkich starań aby te komentarze spełniały standardy kultury wypowiedzi oraz nie zawierały treści wulgarnych. Blog ma status ograniczonej moderacji (wyłącznie komentarze do starszych postów), dlatego może się zdarzyć, że komentarz o niedozwolonej treści będzie usunięty z pewnym opóźnieniem.