poniedziałek, 23 maja 2011

Otwarte Ogrody Sadyba 2011

W najbliższy weekend nasi sąsiedzi z Sadyby zapraszają na Dni Otwarte Ogrodów Sadyba. Poniżej informacja od Zarządu:

Już po raz piąty otwierają się furtki do prywatnych ogrodów Sadyby.  Jak co roku w czerwcu, tym razem w dniach 3-5 czerwca, w tej zielonej enklawie Mokotowa gościnni mieszkańcy zapraszają wszystkich chętnych do udziału w wystawach, pokazach filmowych, prelekcjach i innych kameralnych wydarzeniach.  Promujemy w ten sposób historię i ludzi zabytkowego przedwojennego osiedla Miasto Ogród Sadyba. Kultywujemy twórczość i zaangażowanie. Bezinteresowność i otwartość na innych. Serdecznie zapraszamy do udziału. Wstęp na wszystkie imprezy wolny.
Program 
 
Punkt informacyjny:
Ryneczek smakosza – ul. Okrężna 5a (tu od wtorku 24 maja, będzie można pobrać broszurę z programem)
 
Piątek, 3 czerwca 2011
 
18.00 – 21.00 Ogrody Czerniakowskie – wielka nieznana historia. Oficjalne rozpoczęcie festiwalu. Spotkanie z wielką historią majątku„Ogrody Czerniakowskie” nad Jeziorem Czerniakowskim. To tu w XVII wieku wystawił sobie drewniany dworek marszałek koronny Stanisław Herakliusz Lubomirski (projektu słynnego barokowego architekta Tylmana z Gameren). Tu w dwudziestoleciu międzywojennym XX wieku działało największe i najnowocześniejsze w Polsce gospodarstwo ogrodnicze Wojciecha Zatwarnickiego. W gospodarstwie tym podczas ostatniej wojny pracowali na roli i konspirowali młodzi Żydzi z ruchu chalucowego.  Wreszcie w tym samym 
miejscu po wojnie mieszkał i tworzył znany polski architekt (m.in. główny projektant Ściany Wschodniej wzdłuż Marszałkowskiej) Zbigniew Karpiński (prywatnie zięć Zatwarnickiego), a potem – znani z działalności literackiej, społecznej i politycznej - jego trzej synowie: Jakub, Wojciech i Marek.  Do dziś po tym miejscu z tradycjami pozostał głównie zabytkowy dworek z 1850 r. oraz pobliskie mury lodowni nad Jeziorkiem Czerniakowskim. Niewątpliwą atrakcją spotkania będzie możliwość zwiedzenia wspomnianego dworku – z pewnością będzie to pierwsza taka okazja, a kto wie, czy nie jedyna.  
Gospodarzem spotkania będzie p. Marek Karpiński, historyk literatury, autor 
książek, w latach 1991-95 urzędnik Kancelarii Prezydenta RP, podsekretarz stanu, ostatni rzecznik Lecha Wałęsy, a następnie założyciel Instytutu Lecha Wałęsy. Obok niego w spotkaniu będą uczestniczyć eksperci z różnych dziedzin, którzy często po raz pierwszy opowiedzą o poszczególnych, nieznanych szerzej aspektach tego przesyconego historią miejsca. Wydarzenie zapowiada się wyjątkowe. 
 
Miejsce: ogród i dom Marka Karpińskiego, ul. Bernardyńska 1 (za klubem tenisowym Sinnet, przy Jeziorku Czerniakowskim) 
Organizatorzy: Marek Karpiński z rodziną, Towarzystwo Miasto-Ogród Sadyba – 
we współpracy z: Gabinetem Rycin UW, Instytutem Historii Sztuki UW, 
Narodowym Instytutem Dziedzictwa, Ambasadą Izraela
 
Sobota, 4 czerwca 2011
 
10.00 – 11.30 Jeziorko Czerniakowskie.  Wernisaż wystawy malarstwa Hanny Chromińskiej. Ta lokalna artystka przygotowała specjalnie na festiwal serię kilkunastu obrazów przedstawiających Jeziorko Czerniakowskie.  Zachwycają realizmem i trójwymiarowością. Niektóre pokazują rezerwat z niecodziennej perspektywy.
 
Miejsce: ogród p. Anny Gumkowskiej, ul. Zielona 13 
Organizatorzy: Hanna Chromińska i Anna Gumkowska
 
11.00 Sadyba, miasto-ogród przedwojennej Warszawy. 2-3 godz. spacer z przewodnikiem Przewodnickiego Biura Turystycznego PTTK ”Trakt”  w ramach cyklu „Wiosennych spacerów po Mokotowie”. 
 
Miejsce startu: wejście główne do Fortu Czerniakowskiego, ul. Powsińska 13
Organizator: Urząd Dzielnicy Mokotów
 
13.00 – 14.00  Rozpoczęcie gry terenowej po Sadybie, z nagrodami.  Podchody dla młodzieży ze szkół podstawowych, inspirowane detektywistyczną książką Adama Bahdaja „Uwaga! Czarny parasol”, której akcja toczy się na starej Sadybie. (Warto przeczytać przed imprezą, by zwiększyć swoje szanse na wygraną!) Bieg na orientację ze zbieraniem punktów, punktami kontrolnymi i mierzeniem czasu. Uczestnicy powinni przyjść w stroju sportowym do ewentualnego pobrudzenia. 
 
Miejsce: Pl. Rembowskiego 
Organizator: 60. warszawska drużyna harcerska UFO 
 
14.00 – 14.30 Ogłoszenie wyników gry terenowej po Sadybie, wręczenie nagród 
Miejsce: Pl. Rembowskiego 
 
Organizatorzy: 60. warszawska drużyna harcerska UFO
Sponsor: Anonimowy darczyńca z Sadyby
 
16.00 – 17.00 Błogosławiony ilustrowany. Autor tekstu Marcin Brykczyński oraz autorka ilustracji Dorota Łoskot-Cichocka zapraszają dzieci, ich rodziców i wszystkich chętnych na rozmowę, zabawę i wernisaż ilustracji, związane z ich nową książką dla dzieci „W każdym z nas są drzwi do nieba. Jan Paweł II nie tylko dla dzieci”, wydaną w kwietniu 2011. Książeczka, której bohaterem jest 6-letni Lolek (Karol Wojtyła), podaje główne myśli poszczególnych encyklik nowego błogosławionego, ale czyni to w sposób zrozumiały dla każdego małego czytelnika – w postaci czterowersowych wierszyków. Dla starszych czytelników – obok każdego wiersza cytaty z encyklik. Możliwość zakupu książek z podpisami autora i ilustratorki. 
 
Miejsce: Ogród pp. Cichockich, ul. Kąkolewska 3a 
Organizatorzy: Dorota Łoskot-Cichocka i Marcin Brykczyński
 
 
18.00 – 19.00 Terapia na kominy.  Wystawa grafik Zofii Stanisławskiej. 
Artysta grafik, tłumacz literatury, mieszkanka Sadyby. Studiowała rysunek i fotografię w Lizbonie, grafikę artystyczną w Warszawie. Współpracowała ze Stowarzyszeniem Grafików Portugalskich GRAVURA. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych oraz w instytucjach w kraju i za granicą (USA, Szwecja, Portugalia, Włochy, Turcja).  Od lat prowadzi własną pracownię. Dotychczas inspiracji szukała najczęściej w Lizbonie, ale w ostatnim czasie poświęciła cykl prac elektrociepłowni Siekierki, której kominy od lat stanowią charakterystyczny element sadybiańskiego krajobrazu. 
Miejsce: ogród Luni Bonder, ul. Kołobrzeska 7
Organizatorzy: Zofia Stanisławska i Lunia Bonder 
 
 
19.00 – 21.00 Amerykanie na Sadybie.  Pokaz dokumentalnego filmu „Amerykanin 
w PRL” o pięciodniowej wizycie Roberta Kennedy’ego – prokuratora generalnego 
USA i brata tragicznie zmarłego prezydenta USA - w Polsce w roku 1964. 
Amerykański gość wzbudza najwyższą czujność służb bezpieczeństwa, raduje serca pogrążone w komunistycznej stagnacji oraz przyczynia się do zwolnień i rodzinnych dramatów. "Amerykanin w PRL-u" odsłania kulisy działań totalitarnego reżimu - autorzy filmu zrekonstruowali pobyt Kennedy'ego w Polsce nie tylko na podstawie zachowanych materiałów oficjalnych i będących w posiadaniu IPN, ale także w oparciu o relacje świadków. (Cztery  lata po wizycie w Polsce, Robert Kennedy podzielił los zamordowanego brata, również padając ofiarą zamachu w trakcie swojej kampanii prezydenckiej.) Po filmie dyskusja z reżyserem Piotrem Morawskim oraz ze spokrewnioną z Kennedymi rodziną Radziwiłłów z Sadyby.  Spotkanie odsłoni zapewne również kulisy innych wizyt rodu Kennedy’ch na Sadybie (Edwarda 1961, Jacqueline 1971, Edwarda 1987). 
 
Miejsce: dworek pp. Chlebowskich, ul. Powsińska 104 
Organizatorzy: Anna i Tomasz Chlebowscy, Kacper Dziadosz, Towarzystwo Miasto 
Ogród Sadyba
 
22.00 – 23.00 Zapalamy! Uroczyste odpalenie 12 nowych latarni gazowych na Skwerze Starszych Panów – efekt kolejnego etapu rewitalizacji latarni gazowych na Sadybie, zainicjowanego przez Towarzystwo Miasto Ogród Sadyba, a zrealizowanego z sukcesem przez Dzielnicę Mokotów i Gazownię Warszawską/PGNiG.  To prawdziwie historyczne wydarzenie uświetnią swoją obecnością wysocy przedstawiciele dzielnicy i gazowni.. Po odpaleniu, o latarniach gazowych w Warszawie opowie znany varsavianista, dziennikarz Jarosław Zieliński.   
 
Miejsce: Skwer Starszych Panów (przy Jodłowej i Goraszewskiej)
Organizatorzy: Towarzystwo Miasto Ogród Sadyba
 
Niedziela, 5 czerwca 2011
 
10.00 – 12.00 Wernisaż obrazów Marty Piekut. Artystka ta wystawiała już swoje prace na jednym z poprzednich festiwali.  Dziś uczennica prof. Starowieyskiego powraca z nowymi obrazami. 
 
Miejsce: ul. Zielona 45
Organizator: Marta Piekut
 
10.00 – 13.00 Pchli targ. Mieszkańcy wystawiają na sprzedaż, za symboliczne sumy, wszystkie zbędne rzeczy ze swych piwnic, strychów, szaf, kredensów i zakamarków. Tym razem, dbając o nowo kiełkującą zieleń na zrewitalizowanym skwerku, rozkładamy stoiska na alejkach, a nie na trawie.
 
Miejsce: Skwer Starszych Panów (Jodłowa / Goraszewska)
Organizatorzy: Lunia Bonder i Agnieszka Bąk
 
13.00 - 15.00 Thekla i jej chłopakowy świat. Plenerowa wystawa zdjęć Barbary Caillot-Dubus z książki „Thekla i jej chłopakowy świat”, która zdobyła tytuł książki roku IBBY 2010 (w kategorii książki obrazkowej).  Wiele z tych zdjęć powstało na Sadybie, w domu i ogrodzie autorki. Zdjęcia pokazują rok z życia 8-letniej córki Thekli, mieszkającej wraz z trzema braćmi i rodzicami na Sadybie. Zdjęciom towarzyszą ciekawe komentarze tytułowej bohaterki. Na miejscu możliwość zakupu nagrodzonej książki i zdobycia autografu.
Miejsce: ul. Goraszewska 11
Organizatorzy: pp. Barbara i Christophe Dubus
 
15.00 – 16.30 Tak zapamiętałam – Szczubełek i córka. Czesław Szczubełek znany jest głównie jako patron parku przy Powsińskiej. Ale kim był? Hanna Szczubełek, była mieszkanka Sadyby, od 60 lat kronikarka Pałacu Kultury i Nauki, opowiada o ojcu i o swoim życiu na Sadybie w latach 40- i 50-tych. 
Miejsce: dworek pp. Chlebowskich, ul. Powsińska 104 (róg z Gołkowską; tu w 
trakcie powstania mieściła się kwatera dowództwa Sadyby ze Szczubełkiem na 
czele oraz punkt sanitarny)
 
Organizatorzy: Anna i Tomasz Chlebowscy, Kacper Dziadosz, Towarzystwo Miasto 
Ogród Sadyba   
 
17.00 – 18.30 Wystawa malarstwa Krystyny Radziwiłł-Milewskiej i Elżbiety Radziwiłł. Wyjątkowa okazja do obejrzenia w jednym miejscu i czasie obrazów dwóch bliskich sobie artystek – matki i córki. Obie panie są absolwentkami warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Krystyna Radziwiłł-Milewska studiowała na wydziałach: Architektury Wnętrz, Malarstwa i Grafiki, a dyplom uzyskała w Pracowni Plakatu. Była uczennicą J. Tchórzewskiego, H. Tomaszewskiego, B. Urbanowicza. Swoje prace wystawiała w RPA, Francji, Polsce. W 2010 r. jej wystawa gościła na Zamku Królewskim. Elżbieta Radziwiłł przygotowywała się do studiów u  profesora  swojej matki J. Tchórzewskiego oraz  Z. Glazer, a studiowała pod kierunkiem profesorów  M. Wasilewskiego, J.  Stannego i S. Ratajskiego.  Malarka miała  wystawę indywidualną  w Paryżu, często wspiera swoim malarstwem  aukcje dobroczynne. Prace obu artystek znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych w Polsce i zagranica. 
 
Miejsce: ul. Okrężna 16 
Organizator i sponsor: Elżbieta Radziwiłł
 
19.00 – 21.30 Ognisko Przyjaciół Szczepów 60 i 148. Harcerki i harcerze z Sadyby serdecznie zapraszają na wspólną zabawę przy ognisku. Będzie też można coś zjeść i pośpiewać.

Miejsce: polana przy Bloku Oficerskim przy Morszyńskiej 1-7, wejście przez 
bramę na rogu Morszyńskiej i Okrężnej
 
Organizatorzy: 60. warszawska drużyna harcerska UFO
 
22.00 - 23.30 Trust in comix.  Spotkanie z najbardziej wziętym polskim rysownikiem, mieszkającym na Sadybie, Przemkiem „Trust” Truścińskim.  Znany z komiksów prasowych (m.in. Gazeta Wyborcza, Machina, Newsweek, Playboy), Trust rysuje również reklamy (m.in. Nescafé, Pepsi i Radio PiN). Autor m.in. zbioru komiksów Trust – historia choroby (2003), komiksu i muralu dla Muzeum Powstania Warszawskiego oraz graficznego projektu postaci Wiedźmina na potrzeby gry komputerowej. Współautor konkursu „Wdechy” Gazety Wyborczej i członek Rady Programowej Europejskiej Stolicy Kultury 2016 w Warszawie. W programie multimedialna prezentacja jego dokonań, połączona z wernisażem wystawy z komiksami, na płocie agencji reklamowej G7.
 
Miejsce: Agencja G7, ul. Goraszewska 7
Organizator: Agencja reklamowa G7
 
Do Zobaczenia,
 
Zarząd Towarzystwa 
Miasto Ogród Sadyba   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami osób czytających bloga. Dane komputera z którego wysyłany jest komentarz są logowane. Autor bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii osób trzecich.
Komentarze zawierające słowa uznane powszechnie za wulgarne będą usuwane. Tak samo usuwane będą komentarze w stylu "chata".Jeśli ktoś posiada informację która jest ważna i sprawdzona ale trudno ją zweryfikować, powinien przysłać ją w formie maila na adres kontaktowy bloga podany w prawej górnej części strony głównej bloga. Komentarze propagujące ewidentnie nieprawdziwe informacje (anonimowe "rewelacje" nie poparte linkami lub innym weryfikowalnym źródłem), jak również wypowiedzi nie związane z tematyką bloga również będą usuwane.

Zasady komentowania treści bloga

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami osób czytających bloga. Autor bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii osób trzecich.
Komentarze zawierające słowa uznane powszechnie za wulgarne będą usuwane. Tak samo usuwane będą komentarze w stylu "chata" oraz komentarze propagujące ewidentnie nieprawdziwe informacje jak również wypowiedzi nie związane z tematyką bloga.

Wyszukiwarka (w blogu i odnośnikach)

Zasady bloga, ograniczenia odpowiedzialności, ochrona prywatności i ochrona praw autorskich

Autorem bloga jest na chwilę obecną grupa osób połączonych ideą ochrony Osiedla Bernardyńska oraz otaczającej go przyrody, a w szczególności rezerwatu Jeziorka Czerniakowskiego. Blog ten powstał z inicjatywy społecznej, nie stanowi jednak stowarzyszenia, w szczególności nie posiada osobowości prawnej. Blog nie jest czasopismem elektronicznym więc nie posiada redakcji.
Na blogu umieszczane są informacje i komentarze dotyczące spraw mogących mieć mniej lub bardziej znaczący wpływ na życie społeczności Osiedla Bernardyńska w Warszawie. Blog nie był, nie jest i nigdy nie będzie skierowany przeciwko jakiejkolwiek konkretnej osobie, firmie, partii politycznej, organizacji itd. Blog jako taki nie popiera żadnej opcji politycznej.

Autor bloga oświadcza, że :
1. Linki, przypisy i cytaty użyte w tym blogu pochodzą z powszechnie dostępnych publikacji elektronicznych, aktów prawnych, komunikatów, pism i uchwał i stanowią własność i odpowiedzialność właściwych dla ich publikacji/powstania podmiotów w kontekście kodeksu cywilnego, prawa prasowego oraz odpowiednich ustaw o ochronie własności intelektualnej. Każdorazowe powołanie się w tym blogu na daną publikację zewnętrzną jest wyraźnie zaznaczone z podaniem nazwy źródła i linku lub przypisu do tekstu lub materiału źródłowego aktualnego na chwilę umieszczania danej informacji na blogu.
Autor nie ponosi odpowiedzialności za treść, nie weryfikuje osobiście tego typu cytowanych materiałów.
2. Dokładana jest wszelka możliwa staranność, aby umieszczane informacje były sprawdzone i rzetelne.
Jednakże z powodu ograniczeń w dostępie do informacji oraz często trudno weryfikowalnych źródeł nie zawsze jest to możliwe. Podając odnośniki do informacji zewnętrznych Autor w dobrej wierze zakłada, że zostały zweryfikowane przez podmiot publikujący/wydający. Uzyskując informacje w drodze ustnej lub email (np. od mieszkańców itp.) Autor dokłada wszelkiej staranności, żeby je spróbować zweryfikować. Autor dodatkowo wyraża swoje subiektywne oceny, opinie i komentarze na tematy i do materiałów które umieszcza i na które powołuje się w blogu mając do tego prawo na podstawie art. 10 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Tym niemniej, jeśli z jakiegoś powodu umieszczona informacja nie odpowiadała stanowi faktycznemu w momencie umieszczenia na blogu lub materiał źródłowy informacji zewnętrznej został skutecznie zakwestionowany na drodze prawnej Autor zobowiązuje się do jej usunięcia/skorygowania bez zbędnej zwłoki, jeśli tylko zostanie o tym fakcie skutecznie powiadomiony (wraz z uzasadnieniem). Podawane informacje są weryfikowane co do aktualności i dostępności źródeł na dzień dokonania wpisu i zgodnie z formułą bloga (zachowana chronologia wydarzeń) nie muszą być modyfikowane wstecznie. Uzupełnienie/doprecyzowanie informacji, której treść uległa zmianie na skutek upływu czasu i nowych wydarzeń, w kolejnym wpisie jest uznawane za działanie wystarczające.
3. Jednocześnie Autor dokłada wszelkich starań, żeby zapewnić osobom przysyłającym materiały do umieszczenia na blogu anonimowość.
4. Autor nie ponosi odpowiedzialności za działalność osób czytających tego bloga, w szczególności za propagowanie treści tego bloga w innych mediach (tradycyjnych i elektronicznych) o ile sam osobiście nie jest odpowiedzialny za ich przekazanie w/w mediom. Jednocześnie Autor zwraca się z prośbą o nie propagowanie treści tego bloga, adresu www, linków RSS itp w sposób naruszający zarówno dobre obyczaje jak i Netykietę czy regulaminy poszczególnych mediów elektronicznych (portali, grup i forów dyskusyjnych itp.)
5. Autor nie ponosi również odpowiedzialności za treść komentarzy osób czytających bloga, jednakże w miarę możliwości dokłada wszelkich starań aby te komentarze spełniały standardy kultury wypowiedzi oraz nie zawierały treści wulgarnych. Blog ma status ograniczonej moderacji (wyłącznie komentarze do starszych postów), dlatego może się zdarzyć, że komentarz o niedozwolonej treści będzie usunięty z pewnym opóźnieniem.